Facebook Pixel Λείπε ο… Μήτρο από τη Σαρακοστή; (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-03-06 20:13:00

Λείπε ο… Μήτρο από τη Σαρακοστή; (ΒΙΝΤΕΟ)

Σπουδαίο «διπλό» για τον Πανιώνιο στο Περιστέρι, όπου ο Ατρόμητος προηγήθηκε, όμως με γκολ των Γουνδουλάκη και Μήτρογλου οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν 2-1 και έκαναν… άλμα παραμονής.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, ωστόσο στην επανάληψη… καλυφθήκαμε απόλυτα. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο 52’ με τον Σφιακανάκη, όμως με τέρματα των Γουνδουλάκη και Μήτρογλου οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν την ανατροπή.

Με τη νίκη αυτή, ο Πανιώνιος έφτασε τους 29 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Ατρόμητο. Πλέον η παραμονή είναι πιο κοντά από κοντά, καθώς την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Λάρισα, η οποία σήμερα νίκησε τον Παναθηναϊκό και έφτασε τους 23 πόντους.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν κακό και οι φάσεις ελάχιστες. Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήλεγχε τον ρυθμό του ματς, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει τον Μάχο. Η πρώτη και μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων, σημειώθηκε στο 31’, όταν ο Νεμπεγλέρας έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο πορτιέρο των «κυανέρυθρων» έπεσε και απομάκρυνε τη μπάλα εντυπωσιακά. Αντίθετα, ο Πανιώνιος έπαιζε αμυντικά και έψαχνε τον Μήτρογλου με βαθιές μπαλιές. Με αυτόν τον τρόπο πάντως, είχε δύο καλές ευκαιρίες στο 22’ και στο 45’ με τον «Μήτρο» πρωταγωνιστή, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στην επανάληψη είδαμε ένα καλύτερο παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό και γκολ. Ο Ατρόμητος ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά, όμως ο Πανιώνιος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος. Στο 50’ ο Μπάλαμπαν έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, βγήκε τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη, όμως ο πορτιέρο του Ατρομήτου απέκρουσε με τα πόδια. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα είχαμε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης για λογαριασμό των Περιστεριωτών. Ο Μπρίτο στο 52’ έκανε το δυνατό σουτ από πολύ μακριά, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο στην συνέχεια της φάσης ο Σφακιανάκης κινήθηκε γρήγορα και ψύχραιμα και από κοντά έκανε το 1-0.

Το γκολ αυτό όμως… ξύπνησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά κατάφεραν να κάνουν και την ανατροπή. Αρχικά, στο 63’ο Κοντοές μετά από ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά ο Μιχαηλίδης απέκρουσε. Η μπάλα όμως πήγε στον Γουνδουλάκη, ο οποίος με ένα αδύναμο σουτ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Πριν προλάβουν όμως να… κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για την ισοφάριση, ο Μήτρογλου με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μιχαηλίδη και έκανε το 2-1 για τους Νεοσμυρνιώτες.

Στα επόμενα λεπτά ο Ατρόμητος πίεσε για την ισοφάριση, όμως ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τη μεγάλη ευκαιρία για ακόμα ένα τέρμα, όταν στο 77’ το σουτ του Κουμορτζί μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο πάντως οι Περιστεριώτες έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, έχασαν και δύο σπουδαίες ευκαιρίες, όμως το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Το live του sportdog:

90+4' Τέλος της αναμέτρησης

92' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο.
Ο Σαμπού πιάνει την κεφαλιά αμαρκάριστος από πολύ κοντά, όμως ο Μάχο αποκρούει!

86' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Σαρμιέντο κάνει τη σέντρα, ο Μπρίτο πιάνει το σουτ στην κίνηση από κοντά, όμως η μπάλα σταματάει στον Αναστασάκο...

85' Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος, κρατάει ο Πανιώνιος

77' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Η αμυνα του Ατρομήτου κάνει λάθος, η μπάλα πάει στον Κουμορτζί και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

67' Γκολ ο Πανιώνιος. Ο Μήτρογλου με ωραίο σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 1-2

63' Γκολ για τον Πανιώνιο. Ο Κοντοές κάνει εκπληκτική ενέργεια, περνάει δύο αντιπάλους, συνεργάζεται ωραία με τον Σβέρκος μέσα στην περιοχή, κάνει και το σουτ, όμως ο Μιχαηλίδης αποκρούει. Ωστόσο, η μπάλα πάει στον Γουνδουλάκη και αυτός με ... χλιαρό σουτ κάνει το 1-1.

60’ Αλλαγές για τον Πανιώνιο. Οι Κουμορτζί και Σβέρκος πέρασαν στο γήπεδο αντί των Γιόνσον και Μπάλαμπαν.

56' Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Από εκτέλεση φάουλ του Μπάλαμπαν, ο Σαρμιέντο παίρνει λανθασμένα προς τα πίσω την κεφαλιά, όμως ο Μιχαηλίδης πετάγεται στη γωνία του και αποκρούει

52' Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο κάνει ένα σουτ από πολύ μακριά, η μπάλα όμως τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα πάει στον Σφακιανάκη, αυτός κοντρολάρει, αποφεύγει τον Γιόνσον και με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 1-0

50' Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπάλαμπαν θα βγει μόνος του απέναντι από τον Μιχαηλίδη, θα κάνει και το πλασέ, όμως ο πορτιέρο των γηπεδούχων αποκρούει με τα πόδια

46’ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο στη θέση του Σανγκανόφσκι

46’ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+4' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Λίγες φάσεις, κακό θέαμα...

45+4' Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο.
Ο Μήτρογλου βγαίνει απέναντι από τον Μιχαηλίδη από πλάγια θέση, κάνει και το πλασέ, όμως ο πορτιέρο των γηπεδούχων διώχνει με τα πόδια

43' Ο Ατρόμητος πιέζει, αλλά δεν έχει τη μεγάλη φάση...

37' Μικρή διακοπή στο Περιστέρι. Ο Μπάλαμπαν εδώ και μερικά λεπτά προσπαθεί να εκτελέσει ένα κόρνερ, όμως τα αντικείμενα πέφτουν... βροχή

31' Η καλύτερη στιγμή του Ατρομήτου. Ο Νεμπεγλέρας κάνει ωραία κίνηση και σουτ έξω από την περιοχή, πέφτει και διώχνει εντυπωσιακά ο Μάχο

22' Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Πανιώνιο. Ο Μήτρογλου κατεβάζει ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή, κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει άουτ

10' Καλύτερος σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο ο Ατρόμητος, απουσιάζει η μεγάλη φάση

1'Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Σαρμιέντο, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Σαμπού, Αναστασάκος, Σφακιανάκης, Σκόνδρας, Καμαρά, Σαγκανόφσκι.

Στον πάγκο: Ιτάνζ, Δάρλας, Μπρίτο, Καραλής, Τάτος, Μελισσάς, Καραγκούνης

Πανιώνιος (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Κβιρκβέλια, Γιόνσον, Όμο, Μπάλαμπαν, Τσότσαλιτς, Γκαλιτσιος, Γουνδουλάκης, Σιόβας, Κοντοές, Μήτρογλου.

Στον πάγκο: Πρελ, Λάτκα, Κούκετς, Κουμόρτζι, Σάμαρης, Σάλαλι, Σβέρκος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)

ΒΟΗΘΟΙ: Τάτσης (Ηπείρου), Φαντόπουλος (Πειραιά)