Facebook Pixel Πες μας τι πίνεις…
| 2011-03-27 10:36:00

Πες μας τι πίνεις…

Σαν να μην πέρασε μία μέρα! Όπως τελείωσε το περσινό πρωτάθλημα της Formula 1, έτσι και ξεκίνησε… Ο Σεμπάστιαν Φέτελ πήρε εύκολα την καρό σημαία στον εναρκτήριο αγώνα στην Αυστραλία και απέδειξε για ακόμη μία φορά πως δεν στέφθηκε τυχαία παγκόσμιος πρωταθλητής.

Ο Γερμανός οδηγός της Red Bull ολοκλήρωσε ένα ιδανικό Σαββατοκύριακο, καθώς πήρε την pole-position στις χθεσινές κατατακτήριες δοκιμές με εντυπωσιακό χρόνο (το 1.23.529 αποτελεί ρεκόρ πίστα), ενώ σήμερα πανηγύρισε και την νίκη, η οποία είναι η 11η στην καριέρα του.

Στην δεύτερη θέση ανέβηκε ο Λούις Χάμιλτον με την McLaren, ενώ το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Βιτάλι Πετρόφ, ο οποίος για πρώτη φορά στην καριέρα του ανέβηκε σε τόσο υψηλή θέση. Ο Ρώσος «πιλότος» της Renault δυσκόλεψε και πάλι την ζωή του Φερνάντο Αλόνσο, καθώς δεν τον άφησε να τον προσπεράσει, όπως άλλωστε είχε κάνει και στο Άμπου Ντάμπι, όπου του στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρωτάθλημα!

Από εκεί και πέρα, στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Μαρκ Γουέμπερ, ακολουθούμενος από τον Τζένσον Μπάτον. Πάντως, σήμερα ήταν η μέρα για τους νέους οδηγούς της Formula 1. Ο Σέρτζιο Πέρεζ Μεντόζα έφερε στο ντεμπούτο του την Sauber στην έβδομη θέση, ενώ και ο ομόσταβλός του Καμούι Κομπαγιάσι ολοκλήρωσε μέσα στην βαθμολογούμενη 10αδα (8ος).

Η στρατηγική των δύο πιτ στοπ

Ο Φέτελ δεν δυσκολεύτηκε να στρίψει πρώτος με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ανοίγοντας την διαφορά στα τρία δευτερόλεπτα από τους Χάμιλτον και Γουέμπερ μετά από τους δύο πρώτους γύρους. Εξαιρετική εκκίνηση έκανε ο Πετρόφ, που πλασαρίστηκε στην τέταρτη θέση, αφήνοντας τους Μπάτον, Αλόνσο και Μάσα να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά.

Αξιοσημείωτο είναι ότι οι τρεις οδηγοί που ανέβηκαν στον βάθρο ακολούθησαν στρατηγική δύο πιτ στοπ, γεγονός που αποτέλεσε κλειδί για να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις, σε αντίθεση για παράδειγμα με τον Γουέμπερ που μπήκε τρεις φορές για να αλλάξει λάστιχα...

Ποινή διέλευσης σε Μπάτον-Μπαρικέλο

Στον 15ο γύρο, ο Τζένσον Μπάτον δέχθηκε ποινή διέλευσης για την κίνηση του κατά το προσπέρασμα στον Μάσα. Ο Βρετανός οδηγός της McLaren πάτησε εκτός πίστας και κέρδισε την θέση του Βραζιλιάνου, ενώ στην συνέχεια πέρασε μπροστά και ο Αλόνσο! Από την πλευρά του, ο Ρούμπενς Μπαρικέλο τιμωρήθηκε στον 28ο γύρο, επειδή έβγαλε εκτός αγώνα τον Νίκο Ρόσμπεργκ, ενώ μερικούς γύρους αργότερα εγκατέλειψε, πληρώνοντας τον επιθετικό τρόπο οδήγησής του.

Μεγάλα λόγια από Σουμάχερ

Άλλα περίμενε και αλλιώς του ήρθαν! Η πρεμιέρα ήταν απογοητευτική για τον Μίκαελ Σουμάχερ. Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής δήλωνε τις τελευταίες ημέρες ότι η Mercedes GP θα είχε τις δυνατότητες να παλέψει για το βάθρο. Τελικά, βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα, καθώς ο Γερμανός ούτε στην βαθμολογούμενη 10αδα δεν κατάφερε να μπει, αφού εγκατέλειψε, ενώ όση ώρα έμεινε στην πίστα ήταν στις τελευταίες θέσεις.

*Το GP της Αυστραλίας διεξήχθη με 22 μονοθέσια στην πίστα, καθώς οι οδηγοί της Hispania Racing δεν είχαν δικαίωμα να εκκινήσουν στον αγώνα...