Facebook Pixel Δύσκολα οι Ισπανοί, 4άρα οι Βέλγοι
| 2011-03-30 00:03:00

Δύσκολα οι Ισπανοί, 4άρα οι Βέλγοι

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-1 νίκησαν οι Ισπανοί στη Λιθουανία, έκαναν το 5x5 και είναι στην 1η θέση του 9ου ομίλου.

Ο Τσάβι άνοιξε το σκορ στο 19` για τους πρωταθλητές κόσμου, αλλά οι Λιθουανοί στο 57` ισοφάρισαν με τον Στανκεβίτσιους. Η Ισπανία προηγήθηκε πάλι με αυτογκόλ του Κιγιάνσκας στο 70`, ενώ σημείωσε το 3-1 με τον Μάτα στο 83`.

Έχασαν την ευκαιρία οι Σλοβένοι

Η Σλοβενία δεν εκμεταλλεύτηκε το 1-1 των Σέρβων στην Εσθονία, καθώς ήρθε ισόπαλη 0-0 μέσα στη Βόρειο Ιρλανδία και συγκατοικεί μαζί τους στη 2η θέση του 3ου ομίλου.

Αέρας το Βέλγιο

Οι Βέλγοι συνέτριψαν 4-1 το Αζερμπαϊτζάν πέρασαν και πάλι στη 2η θέση του 1ου ομίλου, συνεχίζοντας την πολύ καλή πορεία τους.

Ο Φερτόνχεν στο 12` έκανε το 1-0, αλλά οι Αζέροι ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά μετά με τον Αμπούσεφ. Ο Τίμι Σίμονς έδωσε το προβάδισμα στους «κόκκινους διάβολους» στο 32` με πέναλτι και ο Τσάντλι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και το 4-1 έκανε ο Φόσεν στο 74`.