Facebook Pixel Με τη ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα!
| 2011-01-06 02:00:00

Με τη ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα!

Στους «8» του Copa del Ray προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 στο Μπιλμπάο, εκμεταλλευομένη το 0-0 του πρώτου αγώνα. Το 1-0 ο Αμπιντάλ στο 75’, το 1-1 ο Λορέντε δέκα λεπτά αργότερα.

Φοβερό παιχνίδι με απίστευτο σασπένς πραγματοποιήθηκε στο Σαν Μαμές του Μπιλμπάο στον επαναληπτικό των «16» του Copa del Ray μεταξύ Ατλέτικ και Μπαρτσελόνα.

Ο πρώτος αγώνας του Καμπ Νου είχε λήξει 0-0 και η Μπαρτσελόνα έπρεπε να πάρει την πρόκριση στην έδρα των Βάσκων. Και οι δύο ομάδες έψαξαν από το πρώτο ημίχρονο το γκολ. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί ύστερα από 75 λεπτά στον αγώνα. Ο Μέσι έβγαλε ασσίστ στον Αμπιντάλ και εκείνος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ιραϊόθ για το 1-0.

Η Ατλέτικ όμως δεν έκατσε να χάσει, άυξησε την πίεση της προς τα καρέ του Πίντο, με αποκορύφωμα το ψαλιδάκι του Τσάβι Μαρτίνεζ στο 80’ το οποίο πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα όμως ο Ιραόλα έβγαλε καταπληκτική πάσα στον Λορέντε, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 87’ η Μπάρτσα θα μπορούσε να είχε καθαρίσει τη νίκη με τον Βίγια να αστοχεί σε τετ α τετ. Έτσι και αλλιώς όμως το τελικό 1-1 τη βόλευε, με δεδομένο ότι το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0