Βλέπει τα αστέρια να λάμπουν…

Για τα αστέρια του Τσάμπιονς λιγκ που βλέπει ο ΠΑΟΚ, έστω και από μακριά, να λάμπουν, γράφει στο blog του ο Σάκης Γκίνας μετά τα χθεσινά αποτελέσματα των πλέι οφ.

47.054views 0shares

Με την ολόθερμη συμπαράσταση της τύχης πέρασε ο ΠΑΟΚ από τον Βόλο και από απόλυτο αουτσάιντερ των πλέι οφ έγινε το φαβορί. Μόλις στις δυο πρώτες αγωνιστικές υπερκάλυψε το βαθμολογικό μειονέκτημα από ΠΑΟ και ΑΕΚ, τους άφησε πίσω του και βλέπει - έστω και από μακριά - τα αστέρια του Τσάμπιονς λιγκ να λάμπουν…

Πάντως, ο δικέφαλος του βορρά πλησίασε με τον παθητικό τρόπο παιχνιδιού του το… απονενοημένο διάβημα στο Πανθεσσαλικό και ολοφάνερα με αρωγό την τύχη επικράτησε τελικά. Με την βοήθειά της πέτυχε τα δυο γκολ της νίκης και απέφυγε περισσότερα από τον αντίπαλο. Στο πρώτο γκολ, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Βιερίνια προηγήθηκε το λάθος του Γιακούποβιτς, ενώ στο δεύτερο γκολ, πριν σκοράρει ο Σαλπιγγίδης ευνοήθηκε από την «καραμπόλα» της μπάλας πάνω στον Σανκαρέ. Οι ευκαιρίες, δε, που έχασε, ειδικά ο Νέμεθ στα τελευταία λεπτά, είναι αμίμητες.

Στο ποδόσφαιρο, όμως, το αποτέλεσμα μετράει. Πλέον, εάν ο ΠΑΟΚ δεν χάσει στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ, πολύ δύσκολα θα χάσει και την πρώτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο άδειο ΟΑΚΑ θα γίνει ένα παιχνίδι ψυχολογίας και τακτικής. Η ομάδα του Μάκη Χάβου διαθέτει το συγκριτικό πλεονέκτημα, καθώς θα παίζει για δυο αποτελέσματα. Με μια υποφερτή απόδοση τουλάχιστον η αποφυγή της ήττας είναι εφικτή, κάτι που θα σημαίνει και διατήρηση της πρωτιάς.

Ο στόχος της εξόδου στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ φαινόταν κάτι παραπάνω από αισιόδοξος πριν από τα πλέι οφ, αλλά είναι πια σαφέστατα ρεαλιστικός. Και εάν επιτευχθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, θα αποτελέσει ατράνταχτο πειστήριο καθιέρωσης του ΠΑΟΚ σε υψηλό ανταγωνιστικό επίπεδο εντός και εκτός συνόρων.

Επιστρέφοντας στο ματς του Βόλου, είναι ολοφάνερο πως αποδείχτηκε αποτυχημένο το πείραμα του Χάβου, με την ταυτόχρονη συμμετοχή στην 11άδα των Ελ Ζαρ, Βιερίνια, Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη, σε ένα – υποτιθέμενο - 4-4-2. Κανείς από τους τέσσερις δεν ήξερε πού πραγματικά έπαιζε, και ιδίως ο Μαροκινός μπέρδευε την θέση του σε όλο το πρώτο ημίχρονο, μπερδεύοντας μαζί σύσσωμη την επιθετική γραμμή. Πάντως, πιστώνεται την σέντρα που έκανε στο πρώτο γκολ.

Ο Χάβος κατάλαβε το λάθος του και έβαλε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου τον Φωτάκη αντί του Ελ Ζαρ. Έτσι φυσιολογικά επανήλθε η ομάδα στο συνηθισμένο 4-2-3-1 και σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο απόδοσης. Όλα αυτά, όμως, μόνο για ένα τέταρτο. Μετά το 0-2 οι παίκτες του ΠΑΟΚ αδικαιολόγητα και απρόσμενα χαλάρωσαν επικίνδυνα. Σε βαθμό… υπνηλίας. Μάλιστα μόλις μείωσαν οι γηπεδούχοι κλείστηκαν όλοι στην άμυνα, λες και έπαιζαν με την Μπαρτσελόνα. Ας ανάψουν μια λαμπάδα στον Νέμεθ, γιατί αυτή την στιγμή άλλα θα συζητούσαμε…

Ακόμα ένα εμφανές πρόβλημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι ήταν η… αεράμυνα ιδιαιτέρως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες των γηπεδούχων έπαιζαν… βόλεϊ με κεφαλιές ανενόχλητοι μέσα στην περιοχή του Χαλκιά. Είναι χαρακτηριστικό ότι Τσιρίλο έχασε σχεδόν όλες τις κεφαλιές από τον Μαρτίν, ενώ οι γηπεδούχοι υπερτερούσαν πασιφανώς στον αέρα. Κάθε σέντρα στην περιοχή του ΠΑΟΚ μύριζε γκολ. Ο Χάβος πρόσθεσε ύψος στην άμυνα με την είσοδο του Μαλεζά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά παρόλα αυτά λίγο πριν από το τέλος, ο Νέμεθ έπιασε κεφαλιά μόνος του μπροστά από τον Χαλκιά.

Και σε ατομικό επίπεδο, πλην των Κοντρέρας, Βιτόλο, Γκαρσία, οι υπόλοιποι ήταν σε μετριότατη έως πολύ κακή μέρα. Από την πλευρά του Ετό και την σοβαρή αδυναμία του στο μαρκάρισμα (ο Μόνχε στόπαρε ανενόχλητος) ξεκίνησε το γκολ του Ολυμπιακού Βόλου και με την ήττα κατά κράτος του Τσιρίλο από τον Μαρτίν ολοκληρώθηκε. Ο Ιταλός εκτέθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από τον Αργεντινό επιθετικό των γηπεδούχων. Ο Λίνο κινήθηκε στα γνωστά πλαίσια, δηλαδή, καλός επιθετικά και κακός αμυντικά.

Ο Βιτόλο «όργωσε» όλο το γήπεδο με την καταπληκτική φυσική του κατάσταση, καλύπτοντας πάρα πολλά κενά, ενώ ο Γκαρσία με την ισχυρή προσωπικότητά του και την μαχητικότητά του έκλεισε, επίσης, πολλές τρύπες στον μεσοαμυντικό άξονα. Ο Βιερίνια, παρότι σε κακή μέρα, πέτυχε ένα έξυπνο γκολ και αυτό δείχνει την μεγάλη κλάση του.

Ο Σαλπιγγίδης σκόραρε μετά από καιρό. Θα αποβεί καθοριστικής σημασίας στην επίτευξη ή όχι του μεγάλου στόχου του ΠΑΟΚ και η δική του απόδοση στα υπόλοιπα παιχνίδια των πλέι οφ, γιατί ακόμα δεν αξιοποίησε επαρκώς και προς όφελος της ομάδας, ούτε την κλάση του, ούτε την εμπειρία του. Ο Αθανασιάδης δεν ήταν κακός και λανθασμένα αντικαταστάθηκε από τον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος είχε και πάλι μηδενική προσφορά στο 25λεπτο της συμμετοχής του.

Συμπερασματικά, η ισοπαλία στο αθηναϊκό ντέρμπι… έκατσε λουκούμι στον δικέφαλο του βορρά και όλα, πλέον, θα παιχτούν την Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Προς το παρόν, το σύμπαν φαίνεται ότι συνωμοτεί υπέρ του ΠΑΟΚ

Πηγή: contra.gr