Facebook Pixel «Καθάρισε» το… 100 (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-09 20:09:00

«Καθάρισε» το… 100 (ΒΙΝΤΕΟ)

Παίζοντας για ένα μισάωρο (30-45 και 45-60) καλό ποδόσφαιρο, ο ΠΑΟΚ με το 100ό γκολ του «Σάλπι» στη Super League νίκησε 1-0 τον Αστέρα.

Χωρίς να είναι τίποτα το εντυπωσιακό, ο «Δικέφαλος» επανήλθε στις νίκες με το αγαπημένο του 1-0 και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήλεγχε το ματς.

«Κλειδί» του αγώνα ήταν η αλλαγή του συστήματος από τον Χάβο γύρω στο 30` από το 4-2-3-1 σε 4-4-2 με Σάλπι και Κλάους μπροστά, οπότε και ήρθε και το γκολ με την κεφαλιά του 29χρονου φορ.

Από κει και πέρα, ο ΠΑΟΚ είχε άλλες δυο καλές ευκαιρίες μαζεμένες στην αρχή του δευτέρου μέρους και αυτό ήταν. Ο Αστέρας ηττήθηκε δίκαια, καθώς αν και ισορρόπησε, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Το φιλμ του αγώνα

93` Λήξη του αγώνα

90` Ο Τσουκαλάς έσκαψε την μπάλα από δεξιά,αλλά ο Ντεγκρά με ωραία εκτίναξη μπλόκαρε

87` Γυριστή κεφαλιά του Φυτανίδη,μπλόκαρε δύσκολα ο Χαλκιάς

62` Βολέ εναέριο (!) του Τσιρίλο,απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντεγκρά

55` Ωραίο ανάποδο ψαλίδι του Βιεϊρίνια,ο Ντεγκρά μπλόκαρε και πάλι

53` Σέντρα του Φωτάκη από δεξιά, μπλόκαρε ο Ντεγκρά

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45` Λήξη του πρώτου μέρους

32` Φάουλ του Γκαρσία από αριστερά, κεφαλιά ψαράκι του ανενόχλητου Σάλπι από το ύψος του πέναλτι στα δίχτυα, 1-0

31` Δυνατό ευθύβολο σουτ του Μπαστία, ο Χαλκιάς έδιωξε με γροθιές στη γωνία του

26` Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Φωτάκη, λίγο πάνω από το δοκάρι του Ντεγκρά

15` Πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ. Ατομική προσπάθεια και σουτ του Βιεϊρίνια από αριστερά, στην έξω πλευρά των διχτύων

13` Σέντρα σουτ του Ουριμπάρι από αριστερά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Χαλκιάς

6` Μακρινό φάουλ του Φυτανίδη, δεν ανησύχησε ο Χαλκιάς

5` Οι του ΠΑΟΚ διαμαρτύρηθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Μπαρτολίνι σε προσπάθεια του Κλάους

1' : Έναρξη

Oι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Τσιρίλο, Σαβίνι, Σνάουτσνερ, Λίνο, Γκαρσία, Φωτάκης, Τσουκαλάς, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης (85` Koυτσιανικούλης), Σαλπιγγίδης (92` Παπάζογλου)

Αστέρας Τρίπολης: Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Μπαστία, Καρέρα (64` Τσαμπούρης), Μπαρτολίνι, Φορτούνης, Ουντότζι (80` Μπακασέτας), Ορόθκο, Φράνκου, Λαδάκης (73` Mάρτινς)

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)

Κίτρινες: Τσουκαλάς, Γκαρσία, Σνάουτσνερ/Φορτούνης