Facebook Pixel Στην Ευρώπη γουστΑΡΗ, στην Ελλάδα ρετΑΡΗ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2010-12-19 17:54:00

Στην Ευρώπη γουστΑΡΗ, στην Ελλάδα ρετΑΡΗ (ΒΙΝΤΕΟ)

Αγνώριστος ο ευρωπαίος Άρης λίγες μέρες μετά τον ιστορική του πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε ήττα-σοκ με 0-2 από την εξαιρετική Ξάνθη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Τα δύο γκολ ο Σουάνης.

Ο Σουάνης ήταν το πρόσωπο του αγώνα, μια και σκόραρε και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση.

Βεβαίως, θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ έπαιζε από το πρώτο ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Βανγκέλι, ο οποίος είχε ανοίξει βεντέτα με τον Μαρσελίνιο.

Πάντως, αυτό δε δικαιολογεί το γεγονός ότι οι «κίτρινοι» είχαν ελάχιστες τελικές ευκαιρίες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρά την ήττα ο κόσμος του Άρη παρέδωσε για μια ακόμα φορά μαθήματα συμπεριφοράς τραγουδώντας μέχρι το τελευταίο λεπτό υπέρ της ομάδας του.

Διαβάστε το φιλμ του αγώνα, όπως το μετέδωσε ζωντανά ο sportdog

90+4': ΤΕΛΙΚΟ.

83': Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μενδρινός θα μπει στο παιχνίδι στην θέση του Κόκε.

82': Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπόατενγκ θα αντικαταστήσει τον Σουάνη.

74': Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Έλινγκτον έξω ο Πόι.

72': Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ρουίς θα πάρει την θέση του Τσέζαρεκ.

67’: Αγνώριστος ο Άρης, δεν μπορεί να απειλήσει την σκληροτράχηλη Ξάνθη. Σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα πιο πιθανό είναι να κάνουν οι φιλοξενούμενοι το 0-3 παρά να σκοράρει ο Άρης.

66': Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης θα πάρει την θέση του Μαρσελίνιο.

63': Κίτρινη κάρτα στον Σουάνη για τον πανηγυρισμό του.

62’ ΓΚΟΛ! Ο Σουάνης πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και... ξεραίνει το «Βικελίδης».

57΄: Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Χαβίτο από τον Κούπερ αντί του Καζναφέρη μπας και ο Ισπανός καταφέρει να κάνει πιο απειλητικό τον Άρη.

55': Ο Κόκε ζητάει πέναλτι, αλλά ο Βάλλας βρίσκει μπάλα.

52' Κίτρινη κάρτα στον Τσέζαρεκ ο οποίος... βούτηξε για να κερδίσει πέναλτι.

46': Έναρξη Ημιχρόνου.

45': Ημίχρονο.
Δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Άρης μέχρι το τέλος της ανάπαυλας. Έντονα παράπονα Κόντη στον διαιτητή για την  αποβολή του Βανγκέλι!

38': Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Μετά από κόρνερ ο Βάλλας αμαρκάριστος θα πιάσει την κεφαλιά και η μπάλα θα βρει το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

35’: Ο Βανγκέλι φαίνεται να χτυπά μακριά από την μπάλα ξανά τον Μαρσελίνιο και ο διαιτητής τον αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

34': Ένταση ανάμεσα με Βανγκέλι και Μαρσελίνιο, ο διαιτητής δείχνει κίτρινη και στους δύο.

32’: Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον Άρη. Ασύλληπτο μακρινό σουτ του Φατί, η μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά δεν μπορεί ο επιθετικός των γηπεδούχων να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

30’: Προσπαθεί, αλλά δεν μπορεί ο Άρης. Έχει την κατοχή μεν, όμως δε δημιουργεί ευκαιρίες λόγω της καλής άμυνας της Ξάνθης. Πιάσαμε το μισάωρο και μόνο την ευκαιρία του Ναφτί έχουμε σημειώσει ως κάτι αξιόλογο για την ομάδα του Κούπερ.

22' ΓΚΟΛ!: Ο Σουάνης τιμωρεί την τραγική αμυντική γραμμή του Άρη και σκοράρει από θέση τετ -α- τετ.

11': Από καλή θέση ο Ναφτί για να σκοράρει, αλλά πέταξε την ευκαιρία στα σκουπίδια.