Facebook Pixel Σκότωσε τα «λιοντάρια»! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-15 20:15:00

Σκότωσε τα «λιοντάρια»! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σκότωσε τα «λιοντάρια»!  (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Πανσερραϊκός ζόρισε τον Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες με εμφάνιση πρωταθλητή στα τελευταία λεπτά νίκησαν 4-2. Δύο γκολ από Ριέρα, Πάντελιτς και Γεωργιάδη. Στο +8 από τον Παναθηναϊκό.

Μετά από ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανσερραϊκού 4-2, με τα έξι γκολ της αναμέτρησης να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα από τρεις παίκτες.

Στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και ήλεγχαν τον ρυθμό του ματς. Φάσεις όμως για γκολ δεν είχαν, αφού ο Πανσερραϊκός είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή του και κράταγε με σχετική άνεση το 0-0. Μάλιστα, στο 22’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν και μία μοναδική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Νταλέ έστρωσε πολύ ωραία στον αμαρκάριστο Γεωργιάδη, όμως εκείνος σε κενή εστία πλάσαρε άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 45΄, όταν ο Φετφατζίδης επιχείρησε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή των Σερρών, όμως έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη μας περίμενε ένα διαφορετικό ματς με σασπένς και πολλά γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 52’ έκαναν το 1-0 με τον Πάντελιτς, ενώ στην συνέχεια πίεσαν και για κάποιο δεύτερο γκολ. Τελικά, αυτοί που σκόραραν και μάλιστα δις, ήταν τα «λιοντάρια». Στο 65’ ο Ποτουρίδης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Νταλέ, ο διαιτητής έδωσε αμέσως πέναλτι και ο Γεωργιάδης από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-1. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα πέτυχε άλλο ένα τέρμα, όταν ο Ραούλ Μπράβο μπερδεύτηκε και έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή. O νεαρός άσος των Σερρών έγινε κάτοχός της, απέφυγε τον Ισπανό και τον Πάρντο και με πλασέ έκανε το 1-2.

Αυτό το γκολ αφύπνισε τους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι βγήκαν στην επίθεση και τελικά στο 70’ ισοφάρισαν. Ο Ριέρα κέρδισε το πέναλτι, ανέλαβε και την εκτέλεση και έκανε το 2-2. Η ισοπαλία όμως δεν αρκούσε στους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά στο 85’ έκαναν και το 3-2. Ο Ρόμενταλ γύρισε ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή στον Σέρβο και αυτός από κοντά έβαλε τους «ερυθρολεύκους» μπροστά στο σκορ. Το… κερασάκι ήρθε στο 89’, όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ριέρα έγινε το 4-2.

90+3’ Τέλος της αναμέτρησης

90’ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ριέρα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ κάνει το 4-2.

osfp seres 4-2 riera

85' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί δίνει ωραία δεξιά στον Ρόμενταλ, αυτός γυρίζει για τον αφύλαχτο Πάντελιτς που κάνει από κοντά το 3-2

osfp seres 3-2 pantelich

80' Ο Ζαϊρί εκτελεί το 12ο κόρνερ των Πειραιωτών στο παιχνίδι, ο Μέλμπεργκ παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

75' Ο Ολυμπιακός πιέζει στα τελευταία λεπτά και έχει κλείσει τον Πανσερραϊκό στο μισό γήπεδο.

70' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ριέρα αναλαμβάνει την εκτέλεση, σημαδεύει σωστά και κάνει το 2-2

osfp seres 2-2 riera penalti

69' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.
Ο Μαβενέ ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Ριέρα και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι, ενώ η μπάλα έχει καταλήξει στα δίχτυα.

osfp seres to penalti ston riera

67' Γκολ για τον Πανσερραϊκό. Ο Γεωργιάδης κερδίζει τη μπάλα από λάθος του Ραούλ Μπράβο, "αδειάζει" τον Ισπανό και τον Πάρντο και με πλασέ κάνει το 1-2.

osfp seres 1-2 georgiadis

66' Γκολ για τον Πανσερραϊκό. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γεωργιάδη και 1-1

osfp seres 1-1 georgiadis

65' Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό.
Ο Νταλέ κατεβάζει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Ποτουρίδης τον τραβάει και με τα δύο χέρια και ο διαιτητής δίνει αμέσως πέναλτι

osfp seres penalti ston dale
Ανέβηκε από pklora7. - Περισσότερα επαγγελματικά, αθλητικά και εκπαιδευτικά βίντεο.

58' Πολύ καλό σουτ του Φετφατζίδη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ

53' Ο Πάντελιτς ανέβηκε στην κερκίδα για να πανηγυρίσει το γκολ και για αυτό τιμωρήθηκε με κάρτα

52' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Μάρκο Πάντελιτς. Έπειτα από σέντρα του Ζαϊρί από τα δεξιά, ο Πάντελιτς κατέβασε ωραία την μπάλα, απέφυγε τον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή και από κοντινή θέση πλάσαρε πολύ ωραία για το 1-0

osfp seres 1-0 pantelich

51' Ο Ολυμπιακός έχει μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Διπλή ευκαιρία στο ίδιο λεπτό. Αρχικά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπράβο πιάνει το σουτ εντός περιοχής όμως ο Ράντμαν διώχνει σε κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα ο Φετφατζίδης με σουτ μέσα από την περιοχή σημαδεύει το δοκάρι

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, είχε την κατοχή, όχι όμως και τις κλασικές ευκαιρίες. Οι Σέρρες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει στη μεγάλη ευκαιρία του Φετφατζίδη

45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
Ύστερα από λάθος της άμυνας, ο Φετφατζίδης θα πιάσει το σουτ αμαρκάριστος και χωρίς τερματοφύλακα στην εστία, όμως θα στείλει τη μπάλα άουτ

35' Νεύρα στο Καραϊσκακη. Οι δυνατές μονομαχίες φέρνουν πολλά σφυρίγματα από τον διαιτητή για φάουλ, κάτι που δεν αρέσει στους παίκτες και στην κερκίδα

27΄ Σουτ του Πάντελιτς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ράντμαν.

24' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς αισθάνεται αδιαθεσία και αποχωρεί από το ματς. Στην θέση του πέρασε  ο Ζαϊρί.

22' Τεράστια ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Νταλέ βγαίνει πολύ ωραία στην επίθεση, τραβάει τρεις αμυντικούς πάνω του και τον Πάρντο, "σπάει" την κατάλληλη στιγμή στον Γεωργιάδη, ο οποίος αμαρκάριστος πλασάρει ελάχιστα άουτ

20' Πιέζει ο Ολυμπιακός, ωστόσο οι Σέρρες έχουν κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους. Για να δούμε αν θα αντέξουν...

12' Να και μία καλή φάση για τον Πανσερραϊκό. Ο Πάρντο κάνει λάθος και διώχνει τη μπάλα πάνω στον Γεωργιάδη, αυτός μπαίνει στην περιοχή, επιχειρεί και τη λόμπα, όπως δεν σημαδεύει σωστά...

2' Νωρίς νωρίς η πρώτη φάση του Ολυμπιακού. Ο Μέλμπεργκ παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Φουστέρ, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

1' Έναρξη της αναμέτρησης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μοντέστο, Πάντελιτς - Τάντιτς, Τριανταφύλλου, Κέρλα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάρντο, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος (71’ Ρόμενταλ), Πάντελιτς, Μιραλάς, Μπράβο, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Ριέρα, Ποτουρίδης (68’ Αβρ. Παπαδόπουλος)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ράντμαν, Γαλανόπουλος, Κάστρο, Τριανταφύλλου, Γεωργιάδης (90+2’ Γιαννόπουλος), Νταλέ, Τάντιτς (82’ Βοσκόπουλος), Μαβένε, Ανάκογλου (89’ Ασλανίδης), Αλβαρεζ, Κέρλα.