Facebook Pixel Να σημειώσουν την ημερομηνία!
| 2011-01-17 12:43:00

Να σημειώσουν την ημερομηνία!

Δύο χρόνια πέρασαν από την τελευταία φορά που η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη!

Έπρεπε να περάσουν δύο χρόνια για να μπορέσει η ΑΕΚ να κάνει δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη. Συγκεκριμένα από την σεζόν 2008-09 όταν επίσης είχε επικρατήσει των Αστέρα Τρίπολης και Πανσερραϊκού η Ένωση μετρούσε 25 αγώνες μακριά από το ΟΑΚΑ στους οποίους δεν είχε καταφέρει να διπλασιάσει τις νίκες της.

Συγκεκριμένα η ΑΕΚ την σεζόν 2008-09 με προπονητή τον Ντούσαν Μπάγεβιτς καταφέρνει αρχικά την 23η αγωνιστική να αποδράσει από την Τρίπολη με γκολ του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς στο 86ο λεπτό.

Επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για την Ένωση ήταν στις Σέρρες όπου για την όπου οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς είναι καταιγιστικοί πετυχαίνοντας πέντε γκολ, από το πρώτο ημίχρονο μάλιστα, για το εντυπωσιακό 5-1.

Αυτή ήταν η τελευταία φορά που η ΑΕΚ σημείωνε δύο συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες, αφού από το Μάρτιο του 2009 ξεκινούσε ένα απίστευτο σερί που κράτησε σχεδόν δύο χρόνια και 25 συνεχόμενα παιχνίδια, στα οποία μετρούσε οκτώ ισοπαλίες, πέντε ήττες και μόλις τέσσερις νίκες, καμία εκ των οποίων όμως δεν ήταν συνεχόμενη.

Έτσι, έπρεπε να φτάσουμε την περίοδο 2010-11 όπου η ΑΕΚ θα έκανε ξανά το 2 στα 2 εκτός έδρας πάλι με αντιπάλους τον Αστέρα Τρίπολης και τον Πανσερραϊκό. Συγκεκριμένα η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ πέρασε αρχικά από τις Σέρρες κερδίζοντας με 3-1, ενώ την επόμενη αγωνιστική επικράτησε και του Αστέρα Τρίπολης με 3-0.

Περίοδος 2008-09

23η αγωνιστική
Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 0-1 (86' Μαϊστόροβιτς)

25η αγωνιστική
Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-5 (19' πεν' Τσεχ-18', 43' Μπλάνκο, 28' πεν., 35' Τζιμπούρ, 45' Σκόκο)

Περίοδος 2010-11

17η αγωνιστική
Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-3 (44' Γεωργιάδης-9' Μπλάνκο, 38' Λυμπερόπουλος, 82' πεν. Λυμπερόπουλος)