Facebook Pixel «Στην Τούμπα για νίκη – πρόκριση»
| 2011-01-19 22:03:00

«Στην Τούμπα για νίκη – πρόκριση»

Ο Ηρακλής Αντύπας γράφει στο blog του για την τύχη που γύρισε την πλάτη στον Ολυμπιακό, για τους «φόβους» του Ερνέστο Βαλβέρδε και για την... γλυκιά πρόκριση μέσα στην Τούμπα!

Όταν έχεις τέσσερα δοκάρια (σε τρεις φάσεις), ένα τετ α τετ και δεν κερδίζεις, σίγουρα σου φταίει και η τύχη. Αυτή η ρημάδα όμως, είναι η μόνη που μας γύρισε την πλάτη; Ο ΠΑΟΚ έπεσε από την Ακρόπολη, βρήκε πορτοφόλι και πλέον τρέφει βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά. Αλλωστε και με 0-0, αυτός παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πάμε να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το ματς ήταν όπως ακριβώς το περιμέναμε. Με σκληρά μαρκαρίσματα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να ροκανίσουν τον χρόνο και με όλους τους παίκτες να βρίσκονται κάτω από την μεσαία γραμμή. Ο Ολυμπιακός έψαχνε να βρει διαδρόμους και κατάφερε στο ιδανικότερο σημείο του ματς (καθυστερήσεις του ημιχρόνου) να ανοίξουν το σκορ.

Πήγαν με προβάδισμα στο αποδυτήρια και στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν ιδανικό για τους Πειραιώτες., Βρήκαν περισσότερους χώρους και είχαν δύο κλασικές ευκαιρίες για να κάνουν το 2-0. Μία με τον Μιραλάς (τετ α τετ) και μία με τον Πάντελιτς (κεφαλιά στο δοκάρι). Και εκεί που όλοι περίμεναν το δεύτερο γκολ, κοιμήθηκε το κέντρο της άμυνας, άργησε να βγει ο Νικοπολίδης και ο Βιερίνια «πάγωσε» το Καραϊσκάκη…

Στο… καπάκι ο Ερνέστο Βαλβέρδε διόρθωσε κατά τη γνώμη μου ένα λάθος που έκανε. Ο Ριέρα δεν ήταν αρνητικός για να βγει στο 63’. Ηταν μέσα και στο πρώτο δοκάρι του Ολυμπιακού (Μοντέστο), ήταν αυτός που έβγαλε τετ α τετ τον Μιραλάς και προηγουμένως είχε απειλήσει με μακρινό σουτ τον Χαλκιά. Και αν όντως έπρεπε να βγει ο Ισπανός, ας έμπαινε ο Ζαϊρί και όχι ο Χολέμπας. Ποιον φοβόταν ο Βαλβέρδε;

Τον Σνάουτσερ, που ζήτημα αν πέρασε την σέντρα δύο φορές; Ο προπονητής του Ολυμπιακού, με το που έγινε το 1-1, έβαλε στο ματς τον Ζαϊρί και οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν και πάλι τον ΠΑΟΚ στα καρέ του. Ο Μαροκινός πλαγιοκόπησε (κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο Γερμανός) και στάθηκε άτυχος στην φάση του διπλού δοκαριού. Αλλά σε δέκα λεπτά δεν μπορεί να κάνει… παπάδες, έστω και αν προσπάθησε.

Εν κατακλείδι, οι Πειραιώτες φυσικά και δεν έχουν αποκλειστεί. Κάλλιστα μπορεί να πάνε στην Τούμπα (γεμάτη ή άδεια) και να πάρουν τη νίκη και μαζί την πρόκριση. Καλύτεροι είναι, τσαμπουκά διαθέτουν και φυσικά δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Αρκεί να παίξουν όπως πραγματικά μπορούν. Αφήστε, που μια πρόκριση μέσα στην Τούμπα θα είναι πιο γλυκιά…

Πηγή:gazzeta.gr