Facebook Pixel Ασταμάτητος ο Παμβοχαϊκός!
Άλλα Σπορ
| 2011-10-28 21:54:00

Ασταμάτητος ο Παμβοχαϊκός!

Η επέλαση του εκπληκτικού νεοφώτιστου Παμβοχαϊκού στη Volleyleague συνεχίζεται, αφού η ομάδα του Νίκου Ζαλμά πέρασε νικηφόρα κι από την Πάτρα επικρατώντας με 3-0 της ΕΑΠ. Στο κλειστό της ΕΑΠ βρέθηκε αρκετός κόσμος για να παρακολουθήσει το Πελοποννησιακό ντέρμπι κι ανάμεσα τους 70 οπαδοί του Παμβοχαϊκού...

Κι η συγκεκριμένη εικόνα με οπαδούς και των δύο ομάδων στα γήπεδα της Volleyleague, τείνει να καθιερωθεί σχεδόν παντού, προκαλώντας δικαιολογημένα χαμόγελα.

Από το σημερινό ματς πάντως χαμογελαστοί έφυγαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μετά το καρέ νικών στις φιλικές αναμετρήσεις των δύο ομάδων (δύο στο Βραχάτι, άλλες δύο στην Πάτρα) κέρδισαν και στο πρώτο επίσημο ματς, παραμένοντας αήττητοι και απολαμβάνοντας την κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα μισά της διαδρομής. Οι Ασπιώτης, Πίνκ κρατούσαν επιθετικά την ΕΑΠ, ο Παμβοχαϊκός είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό (και λόγω ποιοτικότερης υποδοχής) κι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 13-14, που μετατράπηκε σε 13-16 και 14-19 κυρίως λόγω των λαθών των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Χριστόπουλου μείωσαν σε 16-19 και 19-22, αλλά τρία νέα λάθη έδωσαν το σετ στον Παμβοχαϊκός.
Σχεδόν ίδια η εικόνα και στο β' σετ, με τη διαφορά ότι το φινάλε ήταν γεμάτο ένταση και πιο περιπετειώδες. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά ξέφυγαν και πάλι λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όταν μετέτρεψαν το 13-14 σε 13-16 και 14-18... Η ΕΑΠ όμως δεν το έβαλε κάτων, μείωσε σε 20-22 κι ακολούθησε η φάση του αγώνα. Στο σερβίς του Πατρινού, ο πάγκος της ΕΑΠ διαμαρτυρήθηκε ότι ο Δημητρακόπουλος έκανε διπλή μπαλιά στην υποδοχή, ωστόσο στη συνέχεια της φάσης ενώ ο Γιάνοσικ έβγαλε την άμυνα κανείς συμπαίκτης του δεν κινήθηκε για να κάνει πάσα κι η μπάλα έπεσε στο τερέν της ΕΑΠ με το σκορ να γίνεται 20-23.

Οι έντονες διαμαρτυρίες όμως του Γιώργου Χριστόπουλου (για την αρχή της φάσης) προκάλεσαν και την αποβολή του έμπειρου τεχνικού από τον πάγκο για το υπόλοιπο του σετ.

Η ΕΑΠ παρόλα αυτά μείωσε στον πόντο (22-23 με υπέρβαση του Μπεκιάρη), όμως στο 23-24 ο Πινκ έχασε το σερβίς κι ο ‘Πάμβο' προηγήθηκε με 0-2 σετ.

Οι Αχαιοί μπήκαν στο τρίτο σετ αποφασισμένοι να αλλάξουν τη ροή του αγώνα και από την αρχή είχαν αυτοί το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκαν με 8-5, 10-7, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τη διαφορά να μεγαλώσεις και ισοφάρισαν 11-11 με άουτ του Ασπιώτη, για να προσπεράσουν πρώτη φορά με 17-18 χάρις σε κόντρα του Ντουσάρμ.

Η ΕΑΠ όμως απάντησε με νέο σερί 3-0 ξεφεύγοντας με 21-19, αλλά μπλοκ του Καραγιάννη στον Μαντέκα έκανε το 21-21... Η ΕΑΠ είχε το προβάδισμα μέχρι 23-22, ωστόσο ο Καραγιάννης ισοφάρισε και με νέο δικό του πόντο (από λάθος των Πατρινών σε ντουμπλάζ) έκανε το 23-24 για να τελειώσει το ματς με κακή υποδοχή της ΕΑΠ στο σερβίς του νεοεισελθόντα Λιόντα.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 23-25
ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 9 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 69% υπ. - 54% άριστες), Γιάνοσικ 2, Μακρυγιάννης, Γιούριστς 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 16 (14/31 επ., 2 μπλοκ), Πινκ 17 (16/26 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 31% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ 51% υπ. - 35% άριστες) / Παπαδόπουλος Π., Παπαδόπουλος Τζ., Πατρινός
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 10 (10/18 επ., 54% υπ. - 38% άριστες), Ποτότσνικ 8 (3/11 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 32% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 16 (14/30 επ., 2 άσοι), Κατσανεβάκης 10 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Καραγιάννης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (70% υπ. - 50% άριστες) / Λιόντας 1, Σζάρεκ