Facebook Pixel Πρόκριση στην Τριπολιτσά
| 2012-03-21 19:26:00

Πρόκριση στην Τριπολιτσά

Στη ρεβάνς της Τρίπολης θα ξεκαθαριστεί ποιος από τους Ατρόμητο και Αστέρα θα πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο πρώτο ματς των ημιτελικών στο Περιστέρι!

To παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς να συμβεί καμία αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές περισσότερο με μακρινά σουτ παρά με οργανωμένες επιθετικές ενέργειες. Στο 27' άρχισε να σπάει η μονοτονία στο παιχνίδι με την ευκαιρία του Αστέρα και τον Φυτανίδη να σημαδεύει άουτ με κεφαλιά. Η ευκαιρία του αγώνα πάντως έγινε στο 30' από πλευράς Ατρόμητου, όταν ο Μήτρογλου πέρασε ωραία τον Μπαρτολίνι από δεξιά αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαντή. Πάντως οι δύο τερμταφύλακες δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να λήξει χωρίς να σημειωθεί κανένα τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας είχε καλύτερα πατήματα και απείλησε αρκετές στιγμές την εστία του Ιτάνζ. Στο τέλος πάντως θα μπορούσαν και οι δύο ομάδες να φύγουν με τη νίκη, χάνοντας από μία ευκαιρία ο καθένας. Στο 87' ο Δημούτσος μπήκε μέσα στην περιοχή του Αστέρα αλλά η σέντρα σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Μπαντή, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα το πλασέ του Ροτζέριο έφυγε για λίγο άουτ.

Έτσι οι δύο ομάδες θα ξεκαθαρίσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της Τρίπολης τον Απρίλιο όποτε και θα ξέρουμε ποιος θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

90+  Ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Ροζέριο έπιασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε άουτ.

87' Ευκαιρία γιαν τον Ατρόμητο, με τον Δημούτσο να μπαίνει στην περιοχή του Αστέρα αλλά η σέντρα σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Μπαντή.

86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φορμίκα αντί του Ράγιος.

80' Σουτ του Μπρέσκα άουτ.

78' Ο Μπρίτο έπεσε μέσα στην περοχή, καμία παράβαση από τον Τσαμπούρη.

70' Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μέσα ο Καραγκούνης, έξω ο Τάτος.

63' -Αλλαγές για τον Ατρόμητο. Ο Επστάιν άφησε τη θέση του στον Πίτου Γκαρσία και ο Νάστος αντί του Ζουέλα.

61' Πλασέ του Μήτρογλου άουτ.

58' Kεφαλιά του Ροτζέριο μπλόκαρε ο Ιτάνζ.

54' Κεφαλιά-πάσα του Ουσέρο, ο Ροζέριο δεν έκανε καλό γυριστό σουτ, με τον Ιτάνζ να μπλοκάρει την μπάλα.

47' Σουτ του Μήτρογλου, ο Μπαντής έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

44' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη, ο Ιτάνζ μπλόκαρε την μπάλα.

39' Ανάποδο ψαλίδι του Μπρίτο, ο Μπαντής μπλόκαρε δίχως πρόβλημα την μπάλα.

38' Κίτρινη κάρτα στον Πουλίντο για φάουλ στον Τάτο.

37' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα για σκληρό μαρκάρισμα στον Πιπίνη.

35' Ωραίο σουτ του Μπρέσκα έξω από την περιοχή, ο Ιτάνζ έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.

30' Ωραία ενέργεια του Μήτρογλου που πέρασε από δεξιά τον Μπαρτολίνι, πλάσαρε αλλά ο Μπαντής απέκρουσε.

28' -Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπρέσκα αντί του Σολάκη, που αποχώρησε με έναν τραυματισμό στο πόδι του.

27' Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Επστάιν εκτέλεσε το φάουλ, ο Φυτανίδης πρόλαβε την έξοδο του Μπαντή κι έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του γκολκίπερ του Αστέρα.

26' Κίτρινη κάρτα στον Πιπίνη.

19' Νέο σουτ του Ράγιος ούτε τώρα ανησύχησε τον Ιτάνζ

17' Σουτ του Επστάιν μπλόκαρε ο Μπαντής.

15' Σουτ του Ράγιος καμιά ανησυχία για τον Ιτάνζ

13' Καμία φάση στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

1': Έναρξη.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Ζουέλα, Φυτανίδης, Σφακιανάκης, Δημούτσος, Επστάιν, Μπρίτο, Μήτρογλου, Τάτος.

Αστ. Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Χουανίτο, Ουσέρο, Ροτζέριο, Ναβάρο, Ράγιος, Σολάκης.