Facebook Pixel Sportdog.gr | «Ζόρια» για ΤΣΣΚΑ στο Ισραήλ, καθάρισε ο Ντε Κολό τη Μακάμπι
| 2018-10-16 23:16:00

«Ζόρια» για ΤΣΣΚΑ στο Ισραήλ, καθάρισε ο Ντε Κολό τη Μακάμπι

Αγχωτική νίκη για τους Ρώσους με 89-86.

Ο Άντζελο Καλοϊάρο έκανε το ματς της ζωής του, αλλά ο Νάντο Ντε Κολό έδειξε για ακόμα μία φορά την κλάση του και η ΤΣΣΚΑ πέρασε δύσκολα από την έδρα της Μακάμπι (89-86) στη δεύτερη αγωνιστική της Regular Season της Euroleague.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να δείξει την ποιότητα και την εμπειρία της όταν έπρεπε. Με σκληρή άμυνα στα τελευταία λεπτά και τον Νάντο Ντε Κολό να... οργιάζει (27 πόντοι, 5 ασίστ), η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε από την έδρα της Μακάμπι (89-86) και έκανε το 2-0 στη Regular Season. Δεν έφτασε ο τρομερός Άντζελο Καλοϊάρο (21 πόντοι με 7/8 σουτ) για τους γηπεδούχους, που έμειναν στο 0-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε υψηλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην επίθεση. Μετά το 19-19 τους 8ου λεπτού, η ΤΣΣΚΑ πήρε προβάδισμα (19-24) και τελικά έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας διαφορά ενός καλαθιού (22-24).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να αποκτά προβάδισμα εφτά πόντων (24-31) στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν (29-33, 15'), όμως ο Ντε Κολό ανέβασε την διαφορά στους εννιά (31-40, 16'). Σε εκείνο το σημείο πήρε... φωτιά ο Καλοϊάρο, που μέτρησε εφτά σερί πόντους με 3/3 σουτ, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ πήγε στα αποδυτήρια στο +4 (46-50).

Ο Καλοϊάρο μπήκε ορεξάτος και στο δεύτερο μέρος, κάτι που επηρέασε και την εικόνα της Μακάμπι, αλλά και της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στον πρώην άσο της Μπάνβιτ αλλά και στους Ρολ και Μπλακτ για να βρουν λύσεις, με την ΤΣΣΚΑ να χάνει το προβάδισμά της στο 24ο λεπτό (55-54). Η Μακάμπι βρέθηκε λίγο αργότερα στο +4 (63-59), ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (68-67).

To 71-71 του 33ου λεπτού έδειξε ξεκάθαρα πως το ματς ήταν κλασικό ντέρμπι, όμως οι Χίγκινς, Ντε Κολό και Κλάιμπερν έδωσαν προβάδισμα εφτά πόντων στους πρωταθλητές της VTB (71-78, 35'). Ο Κέιν ανέλαβε δράση και η Μακάμπι μείωσε στους 4 (81-85, 39'), όμως ο Καλοϊάρο έχασε δύο βολές και η ΤΣΣΚΑ έφτασε στη νίκη με το τελικό 89-86.

Δεκάλεπτα: 22-24, 46-50, 68-67, 86-89

Πηγή: sdna.gr