Facebook Pixel Ολυμπιακός: "Κόλλησε" στους 49 πόντους ο Ολυμπιακός Β' - Ήττα... εκτός προγράμματος στην Καρδίτσα
| 2019-12-14 20:08:00

Ηττήθηκαν με 58-49 οι Ερυθρόλευκοι.

Τη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε η Καρδίτσα. Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο (28-34) χάρη στον Μελισσαράτο, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κράτησαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα τους «ερυθρόλευκους». Είναι χαρακτηριστικό, μάλιστα, πως ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (7 στο τρίτο δεκάλεπτο, 8 στο τέταρτο), με την Καρδίτσα να βρίσκει μεγάλα σουτ από τον απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, τον Νίκο Κακλαμάνο, που μέτρησε 21 πόντους με 5/11 τρίποντα.

Κάπως έτσι, η Καρδίτσα ανέβηκε στο 6-5, με το πέρας 11 αγωνιστικών και έβαλε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού, που μέτρησε 8 νίκες μέχρι το παιχνίδι στο ΔΑΚ Καρδίτσας.

Από εκεί και πέρα, ο Χαρίλαος Τρικούπης συνέχισε χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πέρασε σαν... σίφουνας από την Αμαλιάδα, επικρατώντας του Κόροιβου με το εμφατικό 84-68, κάνοντας το 11Χ11. Παράλληλα, με νίκη συνέχισε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, που επικράτησε με 90-85 μέσα στο Αγρίνιο, κόντρα στην τοπική ομάδα, παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.