3:3

ΑΕΚ

03-03-24 21:30

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

98' Τρομερό σουτ του Ρότα για λίγο άουτ

03-03-24 21:29

96' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Ο Μορόν ευστοχεί από τα 11 βήματα

03-03-24 21:27

03-03-24 21:25

90+5' Πέναλτι για τον Άρη!

90+1' Κίτρινη στον Σιμάνσκι για φάουλ στο κέντρο.

03-03-24 21:20

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

03-03-24 21:19

Ο Σιδηρόπουλος εξέτασε τη φάση και πήρε πίσω την απόφασή του.

03-03-24 21:18

Πέφτει από διώξιμο του Πινέδα ο Μορόν, έδειξε την άσπρη βούλα ο Σιδηρόπουλος, ο οποίος βλέπει τη φάση.

03-03-24 21:14

85' Πέναλτι για τον Άρη!

03-03-24 21:08

82' Αλλαγή για τον Άρη, ο Σουλεϊμάνοφ δίνει τη θέση του στον Παναγίδη.

03-03-24 21:07

75' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Κουέστα διώχνει με τα πόδια το κοντινό πλασέ του Τσούμπερ

71' Μάζεψε εύκολα ο Κουέστα το γέμισμα του Γιόνσον.

03-03-24 21:05

70' Κίτρινη στον Βέλεθ για φάουλ πάνω στον Τσούμπερ. Μάλιστα, ο Ισπανός αντίκρισε στην κάρτα στα πρώτα δευτερόλεπτα της παρουσίας του στο ματς, καθώς αντικατέστησε τον Ζουλ.

03-03-24 21:02

72' Αλλαγές για την ΑΕΚ: Ο Αραούχο στη θέση του Πόνσε και ο Σιμάνσκι αντί του Ελίασον

03-03-24 20:57

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Τρομερή κυκλοφορία της μπάλας από την «Ένωση», ο Πινέδα πάσαρε στα δεξιά στον Ελίασον, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, με τον Πόνσε να είναι επιβλητικός στον αέρα και να πετυχαίνει με δυνατή κεφαλιά το 3-2.

03-03-24 20:52

63' Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ: Ο Πισάρο πήρε τη θέση του Άμραμπατ, ο Τσούμπερ εκείνη του Μάνταλου και ο Πινέδα αντικατέστησε τον Λιούμπισιτς.

03-03-24 20:51

57' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Είδε τον Λιούμπισιτς στην περιοχή ο Άμραμπατ, ο Κροάτης κατέβασε και εκτέλεσε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουέστα.

03-03-24 20:44

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Φάση διαρκείας στην περιοχή του Άρη, ο Γιόνσον έκανε το σουτ αλλά ο Κουέστα απέκρουσε, ο Φατόρε προσπάθησε να απομακρύνει, με την μπάλα να πηγαίνει στον Βίντα, ο οποίος από πλάγια θέση σκόραρε το 2-2.

03-03-24 20:41

03-03-24 20:38

49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Ο Σαβέριο έκανε το σουτ στην περιοχή με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει, η άμυνα της ΑΕΚ δεν απομάκρυνε, με τον 24χρονο να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

03-03-24 20:18

Αλλαγές για τον Άρη: Ο Ρόουζ αντί του Φαμπιάνο και ο Μορόν στη θέση του Ανσαριφάρντ

03-03-24 20:16

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

03-03-24 20:14

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Ο Ανσαριφάρντ έβγαλε τετ α τετ τον Φετφατζίδη με τον Στάνκοβιτς και τον νίκησε για το 1-1.

03-03-24 20:13

42΄ Τετ α τετ Φετφατζίδη με Στάνκοβιτς υπό την πίεση του Κάλενς, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται οφσάιντ.

03-03-24 20:10

41' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Γιόνσον πρόλαβε να κρατήσει τη μπάλα στο παιχνίδι, ο Ελίασον έδωσε τρομερή πάσα στον Λιούμπισιτς που έπιασε σουτ αλλά ο Κουέστα απομάκρυνε σε κόρνερ.

03-03-24 20:04

39' Σουτ με δύναμη με το αριστερό του Κάλενς, μπλόκαρε ο Κουέστα.

03-03-24 20:00

32' Σουτ του Ρότα, που βρήκε χώρο, μπλόκαρε ο Κουέστα.

03-03-24 19:58

26' Κάρτα στον Λιούμπισιτς για φάουλ στον Ζουλ.

03-03-24 19:56

03-03-24 19:54

24' Ευκαιρία για τον Άρη: Σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την τελική γραμμή και έφυγε άουτ.

03-03-24 19:51

03-03-24 19:48

20' Σέντρα του Ελίασον από τα αριστερά, έδιωξε ο Μοντόγια.

03-03-24 19:46

Κίτρινη στον Ζουλ για διαμαρτυρία

03-03-24 19:44

15' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ο Άμραμπατ ψαρεύει τον Κουέστα και ανοίγει το σκορ.

03-03-24 19:39

13' Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Μοντόγια ανέτρεψε τον Άμραμπατ

03-03-24 19:38

7' Κάτι σαν σέντρα-σουτ του Άμραμπατ, ο Φατόρε διώχνει σε κόρνερ.

03-03-24 19:32

6' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Πόνσε πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Κάλενς τη δεύτερη, αλλά ο Κουέστα πετάχτηκε στο δεξί παραθυράκι του και απέκρουσε σε κόρνερ.

Σέντρα στο ματς

03-03-24 18:51

Η ενδεκάδα του ΑΡΗ: Κουέστα, Φατόρε, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, – Ζουλ, Βερστράτε, – Παναγίδης, Φετφατζίδης, Σαβέριο, – Ανσαριφαρντ

03-03-24 18:49

Περίπου 40 μέρες μετά τον αγώνα με την Κηφισιά και τον τραυματισμό του, ο Φαμπιάνο επιστρέφει σε αποστολή του ΑΡΗ και στα αρχικά πλάνα του Άκη Μάντζιου.

Πολλές εκπλήξεις επεφύλαξε ο Ματίας Αλμέιδα στην κατάρτιση της ενδεκάδας της ΑΕΚ στην αναμέτρηση με τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης για την 26η αγωνιστική της Super League. Ο Αργεντινός τεχνικός άφησε εκτός αρχικής σύνθεσης τον Πινέδα και το ρόλο του Μεξικανού θα αναλάβει ο Λιούμπισιτς που ξεκινά για πρώτη φορά βασικός. Από εκεί και πέρα επέστρεψε ο Ρότα στο δεξί άκρο της άμυνας, όπως και ο Κάλενς στα στόπερ, στην επίθεση θα δούμε Μάνταλο και Πόνσε, ενώ ο Λιβάι Γκαρσία τέθηκε εκτός 18άδας για προληπτικούς λόγους επειδή δεν είναι έτοιμος στο 100%, όπως και ο Πάολο Φερνάντες με τον Μουκουντί.

Ο Στάνκοβιτς τοποθετήθηκε στην εστία με την άμυνα να αποτελούν από δεξιά προς τα αριστερά οι Ρότα, Βίντα, Κάλενς και Χατζισαφί. Στη μεσαία γραμμή ο Γιόνσον θα έχει ρόλο κόφτη, με τον Ελίασον αριστερά και τον Άμραμπατ δεξιά, ενώ ο Λιούμπισιτς τοποθετήθηκε στην κορυφή του ρόμβου. Επιθετικό δίδυμο θα παίξουν ο Μάνταλος με τον Πόνσε.

03-03-24 17:40

Η ΑΕΚ έχει μόνο νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια της από τον Άρη για το πρωτάθλημα εντός και εκτός έδρας, ενώ αν προστεθούν και τα δύο φετινά τους παιχνίδια για το Κύπελλο Ελλάδος, το αήττητο των Κιτρινόμαυρων επεκτείνεται στα επτά ματς.

Ο Άρης βέβαια ήταν ο «κερδισμένος» στη διαδικασία του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι για τα ημιτελικά του θεσμού μετά τις ισοπαλίες με 0-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια και 1-1 στη Θεσσαλονίκη.

Στον Α’ Γύρο του πρωταθλήματος η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Βίντα. Εκείνη ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη, αφού οι Κιτρινόμαυροι είχαν επικρατήσει και στα τέσσερα παιχνίδια με τον Άρη για την κανονική διάρκεια και τα Playoff του πρωταθλήματος.

Οι διαδοχικές νίκες της ΑΕΚ ήρθαν έπειτα από ένα σερί που είχε ο Άρης με τρεις διαδοχικές νίκες τη σεζόν 2021-22, στο εντός έδρας παιχνίδι τους για την κανονική διάρκεια (2-1) και στα δύο των Playoffs εντός και εκτός έδρας.

Το αγαπημένο σκορ των δύο ομάδων είναι το 1-1 αφού έχει εμφανιστεί στις 13 από τις 18 ισοπαλίες και ακολουθεί το 2-0, με το οποίο έχει επικρατήσει ο Άρης 8 φορές. Η ευρύτερη νίκη τόσο του Άρη, όσο και της ΑΕΚ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην Θεσσαλονίκη είναι το 4-0, ενώ και οι δύο έχουν από μια με 4-1.

Συνολικά ο Άρης έχει επικρατήσει στα 25 από τα 61 παιχνίδια που έχει υποδεχθεί την ΑΕΚ, ενώ υπάρχουν και 18 ισοπαλίες. Στις 20 αναμετρήσεις έχει επικρατήσει η ΑΕΚ.