16/04/11 - 17:07

Η φιέστα άρχισε από τη Σάμο!

Μία ημέρα πριν από τη φιέστα του ποδοσφαιρικού τμήματος, τα κορίτσια του Ολυμπιακού κέρδισαν στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ την ΑΕΚ, κατακτώντας την πρώτη κούπα στην ιστορία τους!

50.654views 0shares

Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη κέρδισαν με 3-2 σετ την ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη, στο Πυθαγόρειο γυμναστήριο της Σάμου, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο στην ιστορία τους.

1ο σετ

Με την Χαντάβα να μοιάζει ασταμάτητη και άξιες συμπαραστάτριες τις Κόλεβα και Κυριακίδου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 1-0 στο πρώτο σετ με 25-22, με τις παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη να είναι πιο αποτελεσματικές στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις του σετ.

2ο σετ

Τα πράγματα στο σετ δεν εξελίχθηκαν με τον ίδιο τρόπο για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτριες της «Ένωσης» μπήκαν δυνατά από τους πρώτους πόντους του σετ και πήραν προβάδισμα. Οι λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση για τον Γιάννη Νικολάκη στέρεψαν και με σχετική ευκολία η ΑΕΚ έκανε το 1-1 και ο αγώνας άρχισε στην ουσία και πάλι απ’την αρχή…

3ο σετ

Στο 3ο σετ η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και άρχισε να αποκτά όλο και μεγαλύτερο προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι και το τέλος, με τιο τελικό 19-25, να γέρνει την πλάστιγγα προς την «κιτρινόμαυρη» πλευρά.

4ο σετ

Και κάπου εκεί, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση για τις «ερυθρόλευκες». Σημαντική η παρουσία της Γκίμπσον αλλά και της Γιακουμή με την Χαντάβα, με τη διαφορά που αποκτήθηκε να διατηρείτε σε όλο το σετ και ο Ολυμπιακός να κάνει το 2-2 σετ, στέλνοντας το ματς στο τάι-μπρέικ (25-18).

5ο σετ

Με πολύ ανεβασμένη ψυχολογία ο Ολυμπιακός στο 5ο και τελευταίο σετ του αγώνα και με σωστές επιθέσεις στα κρίσιμα σημεία του, κατάφερε να «καθαρίσει» το σετ και το παιχνίδι με 15-10. Έτσι η κούπα «βάφτηκε» κόκκινη, ενώ παράλληλα δόθηκε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στην πειραϊκή ομάδα.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10.