Facebook Pixel Κοσμίδης από «ασήμι»!
Life
| 2011-05-14 17:35:00

Κοσμίδης από «ασήμι»!

Στο βάθρο ανέβηκε ο Λευτέρης Κοσμίδης, ο οποίος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής της Μόσχας.

Με ένα και μοναδικό μετάλλιο στις αποσκευές της επιστρέφει η ελληνική ομάδα ενόργανης γυμναστικής από την ρωσική πρωτεύουσα, όπου διεξήχθη το Παγκόσμιο Κύπελλο (13-14 Μαΐου).

Ο 20χρονος πρωταθλητήςπέτυχε ακόμη μια προσωπική διάκριση, χάνοντας το χρυσό μετάλλιο στα σημεία, καθώς βγήκε εκτός ορίων στην πρώτη διαδρομή, ενώ λίγο αργότερα είχε μια αστάθεια, με αποτέλεσμα να βαθμολογηθεί με 14.500 βαθμούς που τον ανέβασαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Τομά Μπουέλ με 15,200 βαθμούς, ενώ την τριάδα των μεταλλίων συμπλήρωσε ο Ολλανδός Τζέφρεϊ Βάμες με 14.250 βαθμούς.

Από εκεί και πέρα, οι Λευτέρης Πετρούνιας και Βάσω Μιλλούση, που αγωνίστηκαν επίσης σε τελικούς, έμειναν εκτός βάθρου. Στον τελικό της δοκού ισορροπίας η Μιλλούση τερμάτισε 4η, ενώ στους κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας κατετάγη επίσης 4ος.