Life
| 2011-05-14 23:46:00

«Γρουσούζικο» για τον ΠΑΟΚ το ΟΑΚΑ!

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ αλλά ταυτόχρονα αντιμετωπίζει και τη χειρότερη παράδοση που τον κυνηγάει...

Το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας έχει εξελιχθεί στο πιο... «καταραμένο» γήπεδο για το Δικέφαλο! Ο ΠΑΟΚ δεν έχει κερδίσει στο ΟΑΚΑ εδώ και 12,5 χρόνια καθώς η τελευταία νίκη του στο «Σπύρος Λούης» σημειώθηκε στις 28/02/99 στο 0-1 με τον Παναθηναϊκό με απευθείας φάουλ του Φρεντζέσκου! Από τότε έχουν περάσει 4.459 μέρες χωρίς διπλό απέναντι σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ που έχουν χρησιμοποιήσει κατά καιρούς ως έδρα το Ολυμπιακό Στάδιο, όπου ο Δικέφαλος μετράει 23 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη έχοντας 19 ήττες και τέσσερις ισοπαλίες με 12-44 γκολ!!!

Νίκες εκτός ΟΑΚΑ και με τους τρεις

Η «κατάρα» του ΟΑΚΑ μοιάζει ακόμη πιο μεγάλη αν αναλογιστεί κανείς ότι ο ΠΑΟΚ μόνο εκεί δεν μπορεί να κερδίσει εκτός έδρας τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ από το 1999 και μετά, καθώς και τους τρεις τους έχει κερδίσει εκτός έδρας σε άλλα γήπεδα της πρωτεύουσας!

Αρχικά ο ΠΑΟΚ είχε διαλύσει με 2-4 τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου του 2001 (12/5) στη Νέα Φιλαδέλφεια. Μετά είχε κερδίσει με 1-2 τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο στις 9/12/2001. Ο Δικέφαλος βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Γιόνας Κόλκα, αλλά ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο στην επανάληψη: στο 69’ ο Οκκάς είχε ισοφαρίσει σε 1-1 και πήρε τη νίκη με ένα φοβερό γκολ του Παντελή Κωνσταντινίδη στο 84’ με το οποίο είχε γραφτεί το τελικό 1-2. Σχεδόν ένα χρόνο μετά ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια με το εκπληκτικό 3-4 (!) την 1η Δεκεμβρίου του 2002, ενώ βέβαια έχει κερδίσει άλλες πέντε φορές τον Ολυμπιακό στην Αθήνα από το 1999 και μετά (έξι μαζί με τον τελικό του 2001 που αναφέραμε πιο πάνω...) αλλά ποτέ στο ΟΑΚΑ! Συγκεκριμένα ο Δικέφαλος κέρδισε δύο φορές πέρυσι τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη με 0-1 (πρωτάθλημα και πλέι-οφ), είχε κερδίσει με 1-2 στο Καραϊσκάκη (κεκλεισμένων των θυρών) στις 16/10/05 με δύο γκολ του Παντελή Κωνσταντινίδη, είχε κερδίσει με 1-2 στη Ριζούπολη για το πρωτάθλημα στις 11/01/04, είχε κερδίσει με 1-2 επίσης στη Ριζούπολη για το Κύπελλο στις 12/03/03.

«Κατάρα» και στο Κύπελλο

Ο ΠΑΟΚ έχασε δύο τελικούς Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ στη δεκαετία του ’80. Το 1983 έχασε με 2-0 από την ΑΕΚ και το 1985 έχασε με 4-1 από τη Λάρισα (παίζοντας με 10 παίκτες από το 18’ λόγω αποβολής του Βασιλάκου...), η οποία του στέρησε το ντάμπλ, αφού νωρίτερα ο Δικέφαλος είχε κερδίσει το πρωτάθλημα! Επίσης όποτε ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει στο Κύπελλο ομάδα που χρησιμοποιούσε ως έδρα το Ολυμπιακό στάδιο έχει αποκλειστεί!
Στις 20/11/85 αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 (και μετά από την παράταση) με τον Ολυμπιακό αλλά αποκλείστηκε με 4-3 στα πέναλτι.
Στις 3/4/91 ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-0 στο ΟΑΚΑ στον πρώτο αγώνα τον ΠΑΟΚ και ο Δικέφαλος παρότι κέρδισε στη ρεβάνς στις 24/4/91 με 1-0 στην Τούμπα, τελικά αποκλείστηκε.

Στο ξεκίνημα εκείνης της σεζόν στις 23/9/90 ο ΠΑΟΚ αποχώρησε από το ΟΑΚΑ ενώ έχανε με 3-0 από τον Παναθηναϊκό (μηδενίστηκε και το ματς κατακυρώθηκε στους πράσινους με 3-0) λόγω της σφαγιαστικής διαιτησίας του...
Στις 15/12/93 ο ΠΑΟΚ απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ματς Κυπέλλου, αλλά στη ρεβάνς στις 29/12/93 το ματς έληξε και στην Τούμπα 0-0, δεν μπήκε γκολ ούτε στην παράταση και ο Δικέφαλος αποκλείστηκε στα πέναλτι με 4-5.

Στις 12/01/2000 ο ΠΑΟΚ (αφού είχε χάσει με 1-2 και στην Τούμπα) έχασε με 2-1 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και αποκλείστηκε. Τη σεζόν 2006-07 ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει με 2-1 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, αλλά έχασε στις 31/01/07 με 3-1 στην παράταση στο ΟΑΚΑ και αποκλείστηκε (ο Γεωργιάδης είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολ στο 90’και έστειλε το ματς στην παράταση...).
Τέλος φέτος ο ΠΑΟΚ παρότι απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ (παρότι τελείωσε ο Δικέφαλος του Βορρά το ματς με εννέα παίκτες λόγω αποβολών του Λίνο και του Ίβιτς) αποκλείστηκε τελικά από την Ένωση χάνοντας με 0-1 στην Τούμπα!

Η τραγωδία στα Τέμπη

Το πιο τραγικό γεγονός που συνδέει τον ΠΑΟΚ με το ΟΑΚΑ είναι ο θάνατος των οπαδών του στο δυστύχημα στα Τέμπη τα ξημερώματα της 4ης Οκτωβρίου του 1999, οι οποίοι επέστρεφαν από εκδρομή στο ΟΑΚΑ για ματς με τον Παναθηναϊκό! Το προηγούμενο βράδυ, ο ΠΑΟΚ με γκολ του Νάγκμπε είχε αποσπάσει ισοπαλία 1-1 από τον Παναθηναϊκό αλλά λίγες ώρες μετά σημειώθηκε η πιο μεγάλη τραγωδία για τον κόσμο του Δικεφάλου... Έξι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ έχασαν τη ζωή τους στην περιοχή των Τεμπών, καθώς το λεωφορείο που τους μετέφερε έφυγε από το δρόμο στο 380ο χιλιόμετρο της εθνικής οδού, όπου έχει στηθεί και ένα μνημείο για τιμάται η μνήμη τους.