Facebook Pixel Παπαδόπουλος… ο 31ος!
| 2011-06-04 23:05:00

Παπαδόπουλος… ο 31ος!

Ο 31ος ποδοσφαιριστής που καταφέρνει να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδας έγινε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, που βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα στο ματς των προκριματικών του Euro 2012 κόντρα στη Μάλτα! Διαβάστε ποιοι διεθνείς πέτυχαν γκολ στην πρώτη τους εμφάνιση με το εθνόσημο στο στήθος!

Ο νεαρός αμυντικός της Σάλκε, σκόραρε στο 26ο λεπτό του αγώνα κόντρα στους Μαλτέζους, στο «Γ. Καραϊσκάκης» (4/6/2011).

Ο Άγγελος Χαριστέας ξεχωρίζει από τους…31 που βρήκαν δίχτυα στην πρώτη τους συμμετοχή με την Εθνική, αφού στις 28/2/2001, στο ματς με τη Ρωσία (3-3), σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό! Ο Σωτήρης Νίνης σκόραρε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με την Κύπρο, στις 19/5/2008, όπου και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, ενώ ο Αντώνης Τσολίνας κατέχει ένα σπάνιο ρεκόρ, μια και στο ντεμπούτο του με την Εθνική πέτυχε 4 γκολ! Τον ακολουθεί ο Αντώνης Παπαντωνίου, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ στην πρώτη συμμετοχή του με το εθνόσημο, η οποία αποδείχθηκε και η τελευταία.

Τέλος, από δύο γκολ στο ντεμπούτο τους πέτυχαν οι Γιάννης Νεμπίδης, Αλέκος Αλεξιάδης, Χρήστος Υφαντίδης, Άγγελος Χαριστέας.

Ο Αλβέρτος Ναμίας αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση, μια και ήταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος στην ιστορία της Εθνικής. Όλοι οι παίκτες είχαν κάνει ντεμπούτο εκείνη τη μέρα (όπως και η ομάδα μας), απλώς εκείνος πέτυχε το μοναδικό γκολ.
Αναλυτικά οι 31 ποδοσφαιριστές που πέτυχαν γκολ στο ντεμπούτο τους με τη «γαλανόλευκη» φανέλα:

1. Αλβέρτος Ναμίας Ελλάδα - Ιταλία 1-4 7/4/1929
2. Αντώνης Τσολίνας * Ελλάδα - Βουλγαρία 6-1 7/12/1930
3. Νίκος Κίτσος Βουλγαρία - Ελλάδα 2-1 25/10/1931
4. Χριστόφορος Ράγγος Γιουγκοσλαβία - Ελλάδα 5-3 3/6/1933
5. Λευτέρης Μακρής Ουγγαρία - Ελλάδα 11-1 25/3/1938
6. Μπάμπης Φυλακτός Τουρκία - Ελλάδα 2-1 28/11/1948
7. Αντώνης Παπαντωνίου Ελλάδα - Συρία 8-0 25/11/1949
8. Γιάννης Νεμπίδης * Ελλάδα - Συρία 8-0 25/11/1949