Facebook Pixel Δύο μπαστούνια για τη Γηραιά Κυρία! (ΒΙΝΤΕΟ)
Life
| 2010-12-19 20:12:00

Δύο μπαστούνια για τη Γηραιά Κυρία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Άλλος είχε το όνομα κι άλλη τη ...χάρη στο "Καυτανζόγλειο", όπου ο Γηραιός έτρεχε σαν νέος και η ΑΕΚ ...δεν έτρεχε καθόλου. Εύκολα 2-0 ο Ηρακλής, δύσκολες μέρες για την Ένωση.

Άλλη μία κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία ισορροπεί μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας… Ηττήθηκε 2-0 από τον δυνατό Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Ντάνι και Παπαστεριανός τα γκολ.

Το πρώτο του Ντάνι

Ο Ηρακλής ανέλαβε εξαρχής τα ηνία του αγώνα, ήταν πολύ κινητικός, ξεδιπλώνοντας τις επιθετικές του προσπάθειες κυρίως από τα άκρα παρά από τον άξονα. Είχε βέβαια σε μεγάλη ημέρα τον Πάμπλο Λίμα, ο οποίος ήταν ο κινητήριος μοχλός των Θεσσαλονικέων.

Από την άλλη μεριά οι «κιτρινόμαυροι» έμοιαζαν να μην έχουν συνέλθει από την σφαλιάρα της Πέμπτης στο Europa League, όντας ακίνδυνοι στο πρώτο μέρος.

Το γκολ πάντως των γηπεδούχων ήρθε στο 42΄ με τον Ντάνι να χρίζεται για πρώτη φορά σκόρερ με τη φανέλα του «γηραιού».

Γκολάρα Παπαστεριανού

Στην επανάληψη ο Χιμένεθ έριξε στη μάχη τον Μπλάνκο αντί του βαρύ και ασήκωτου Ντιόπ. Η ΑΕΚ έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης και βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση. Αλλά ως εκεί γιατί τα δύο συνεχόμενα σουτ του Λεονάρντο δεν βρήκαν δίχτυα, ενώ ο Ελευθερόπουλος κατέβασε ρολά σε 2-3 καλές φάσεις.

Και αφού οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να βάλουν γκολ, το πέτυχε ο Ηρακλής. Και δεν ήταν απλά ένα απλό τέρμα, ήταν γκολάρα. Στο 58’ ο Παπαστεριανός, μετά από ...φάβα του Γκέντσογλου, έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής, το οποίο καρφώθηκε στα δίχτυα του Αραμπατζή για το 2-0.

Το φίλμ του αγώνα όπως το είδε ο ανανεωμένος sportdog:

95' Λήξη αγώνα

87' Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα

86' Αλλαγή για τον Ηρακλή: Ο Σίσιτς αντί του Πίτου Γκαρσία.

77' Αλλαγή για τον Ηρακλή: Ο Καρλίνιος στη θέση του Παπαστεριανού.

76' Απίθανή γυριστή κεφαλιά του Ιάκομπ η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή.

70' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Γκέντσογλου έξω, μέσα ο Γκερέιρο.

65' Σουτ απελπισίας από τον Καράμπελα, η μπάλα στην αγκαλιά του Ελευθερόπουλου.

61' Πολύ καλό σουτ του Γιάχιτς, ο Ελευθερόπουλος λέει για μία ακόμα φορά "όχι".

60' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Τζιμπούρ αντί του Σκόκο, που πάλι δεν τελειώνει το παιχνίδι.

59' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό.

58' Γκολ για τον Ηρακλή: Ο Παπαστεριανός με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο "γάμα" του Αραμπατζή για το 2-0.

57' Φοβερή απόκρουση του Ελευθερόπουλου σε κεφαλιά του Λυμπερόπουλου από κοντά.

53' Παραλίγο να γίνει δεύτερη ζημιά στην ΑΕΚ, ύστερα από σέντρα από αριστερά, ο Αραμπατζής βγήκε να μαζέψει τη μπάλα, αλλά "τσούγγρισε" με τον Μανωλά με αποτέλεσμα να τη χάσει από τα χέρια, αλλά η άμυνα των "κιτρινόμαυρων" έδιωξε στη συνέχεια.

51' Κίτρινη κάρτα στον Καφέ. Διαμαρτύρονται οι παίκτες της ΑΕΚ ότι ο Γκαρσία στη φάση με τον Γκέντσογλου έκανε θέατρο.

50' Δεύτερο συνεχόμενο σουτ από τον Λεονάρντο, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ δίπλα από το αριστερό δοκάρι της "κυανόλευκης" εστίας. Η ΑΕΚ έχει μπει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο.

48' Δυνατό σουτ του Λεονάρντο, η μπάλα στην αγκαλιά στον Ελευθερόπουλου.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Αλλαγή για την ΑΕΚ στη θέση του Ντιόπ ο Μπλάνκο

47' ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46' Υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λίμα, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε άουτ.

45' Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ

43' Κίτρινη κάρτα στον Πίτου Γκαρσία.

42' Γκολ για τον Ηρακλή: Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Λίμα, ο Κατσικάς γύρισε ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Ντάνι με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ!

36' Από Αραμπατζή σε Αραμπατζή η μπάλα... Ο Αραμπατζής του Ηρακλή έκανε μία επικίνδυνη σέντρα από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Καράμπελα αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεν πανικοβλήθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

31' Σουτ του Παπαστεριανού έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή και έφυγε άουτ.

22' Ευκαιρία για τον Ηρακλή, ύστερα από σέντρα του Λίμα ο Ιάκομπ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

21' ΣΧΟΛΙΟ: Πολύς εκνευρισμός εκ μέρους των παικτών του Ηρακλή, οι οποίοι διαμαρτύρονται στον διαιτητή, Παππά, για τα σκληρά μαρκαρίσματα των «κιτρινόμαυρων».

13' Σουτ του Γκαρσία από θέση πλάγια αριστερά της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε εκτός γηπέδου.

12' Μακρινό σουτ του Σκόκο, ο Ελευθερόπουλος δεν ανησύχησε παρακλουθώντας τη μπάλα να φεύγει άουτ.

10' ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά στο ματς χωρίς καμία αξιόλογη ευκαιρία. Ο Ηρακλής βέβαια έχει το πάνω χερι σε σχέση με την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ξεδιπλώνουν τις επιθετικές τους προσπάθειες από τα άκρα με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τον Καρίμ Σολτάνι.

4' Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Σολτάνι. Η μπάλα όμως πήρε ύψος και κατέληξε άουτ.

1' 'Εναρξη αγώνα

Πριν την έναρξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή κατέθεσαν στεφάνι στην κερκίδα των οργανωμένων για τον φίλο της ομάδας που έχασε πρόσφατα τη ζωή του. Μάλιστα πριν τη σέντρα πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Παπαστεριανός, Στο, Πίτου, Σολτάνι, Ιάκομπ

Στον πάγκο: Μπαντής, Κυριαζής, Ηλιάδης, Κανακούδης, Μάρα, Σίσιτς, Ματέους.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αραμπατζής, Γιάχιτς, Μανωλάς, Δέλλας, Καράμπελας, Καφές, Ντιόπ, Γκέντσογλου, Σκόκο, Λυμπερόπουλος, Λεονάρντο

Στον πάγκο: Σάχα, Νασούτι, Γκερέιρο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο, Λαγός, Μπερνς

Διαιτητής: Παππάς

Βοηθοί: Καρτσιώτης, Τουμπακάρης