Life
| 2011-01-12 00:50:00

"Σάλπι" ο 100άρης

Πως ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης συμπλήρωσε το εκατοστό του γκολ στην Α’ Εθνική.

Το ρολόι του γηπέδου της Τούμπας έδειχνε το 32ο λεπτό όταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σκόραρε με κεφαλιά σε βάρος του Αστέρα Τρίπολης. Ο 29χρονος επιθετικός του ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο 31ος παίκτης στην ιστορία της Super League (Α’ Εθνικής) που έπιασε τα 100 γκολ.

Στις 22 Σεπτεμβρίου 2002 σημείωσε το παρθενικό του γκολ στη μεγάλη κατηγορία. Με σουτ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σκόραρε σε βάρος του ΟΦΗ. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο Ηράκλειο με 3-2.

Ολοκλήρωσε εκείνη τη σεζόν με 3 γκολ, αλλά οι επόμενες ήταν πιο παραγωγικές. Τη σεζόν 2003-04 σημείωσε 16 γκολ, την επόμενη 14 και την περίοδο 2005-06 πέτυχε 17 γκολ και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, κερδίζοντας παράλληλα τη μεταγραφή του στον Παναθηναϊκό.

Στις 4 χρονιές του με την πράσινη φανέλα πέτυχε 46 γκολ, τα 2 εξ αυτών στα πλέι οφ.

Επέστρεψε το περασμένο καλοκαίρι στο «δικέφαλο» και προχθές σημείωσε το 4ο του φετινό τέρμα και 54ο για λογαριασμό του ΠΑΟΚ. Κατέχει την 8η θέση στους σκόρερ του «δικέφαλου» και στοχεύει να ξεπεράσει αρχικά τον 7ο Αχιλλέα Ασλανίδη (55 γκολ) και τον 6ο Παναγιώτη Κερμανίδη (59 γκολ).

Ο «Σάλπι», που σημείωσε δύο από τα πιο σημαντικά γκολ της εθνικής ομάδας, αυτό στο διπλό μπαράζ με την Ουκρανία και εκείνο στο νικηφόρο ματς της «γαλανόλευκης» στο Μουντιάλ με τη Νιγηρία (2-1), είναι δεύτερος σκόρερ στα Κύπελλα Ευρώπης. Με 25 γκολ βρίσκεται μαζί με τους Κριστόφ Βαζέχα, Δημήτρη Σαραβάκο και θέλει μόλις ένα για να πιάσει στην κορυφή με 26 τέρματα τον Ντέμη Νικολαΐδη.

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 2-0 (23-11-03)

Ο Σαλπιγγίδης συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα τερμάτων σκοράροντας με πέναλτι σε βάρος του «γηραιού». Πέτυχε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για τον «δικέφαλο» του Βορρά. Από τα 100 συνολικά τέρματά του σημείωσε τα 18 με πέναλτι σε 21 εκτελέσεις.

20ό

ΠΑΟΚ - Αρης 2-2 (24-10-04)

Την 5η μέρα της σεζόν 2004-05 έγινε το κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο «Σάλπι» άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 27’. Πάντως, ο «δικέφαλος» δεν κατάφερε να κερδίσει. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές και οι «κίτρινοι» απάντησαν ισάριθμες φορές.

30ό

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 4-1 (17-4-05)

Την ίδια σεζόν συμπλήρωσε 30 τέρματα στην Α’ Εθνική. Στο ματς κόντρα στους Κρητικούς πέτυχε δύο γκολ, το πρώτο στο 35’ και στο 59’ το δεύτερο με σουτ, με τα οποία στρογγύλεψε τα τέρματά του και έδωσε θριαμβευτική διάσταση στη νίκη του ΠΑΟΚ.

40ό

Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ 2-2 (10-12-05)

Η χρονιά είχε ξεκινήσει καλά για τον διεθνή επιθετικό, που είχε 6 γκολ στις πρώτες 12 αγωνιστικές. Τη 13η οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν στη Βοιωτία τον Λεβαδειακό. Ο «Σάλπι» σκόραρε στο 57’ με σουτ, γράφοντας το 1-1. Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν κατάφερε να κερδίσει.

50ό

ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-1 (16-4-06)

Ο Λεβαδειακός ήταν η ομάδα με την οποία ο φορ του ΠΑΟΚ συμπλήρωσε την πρώτη 50άδα τερμάτων. Πέτυχε στο 86’ με κεφαλιά το 2-1. Ηταν το τελευταίο του τέρμα εκείνη τη σεζόν, το 17ο, που του έδωσε και την πρώτη θέση, αλλά και τη μεταγραφή στον Παναθηναϊκό.

60ό

ΠΑΟ - Πανιώνιος 2-0 (27/1/07)

Το ματς έγινε Σάββατο, στο ΟΑΚΑ. Ο Σαλπιγγίδης με κοντινό σουτ στο 6' έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους». Ηταν το 10ο τέρμα του για το «τριφύλλι», που επικράτησε ευκολότερα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ στην αναμέτρηση με τους «κυανέρυθρους».

70ό

ΠΑΟ - ΑΕΚ 2-1 (11/11/07)

Συμπτωματικά στο 6ο λεπτό σημείωσε και το 70ό του τέρμα. Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο «Απ. Νικολαΐδης» και ο Σαλπιγγίδης, αφού ξέφυγε από τον Ροδόλφο Αρουαμπαρένα, με κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Γιούργκεν Μάχο και άνοιξε το σκορ.

80ό

ΠΑΟ - Λεβαδειακός 2-0 (5/10/08)

Για τρίτη φορά η ομάδα της Βοιωτίας συμμετείχε σε στρογγύλεμα τερμάτων του Σαλπιγγίδη. Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Λεβαδειακό στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και ο «Σάλπι» έγραψε το 2-0 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, «κλειδώνοντας» το τρίποντο.

90ό

ΠΑΟ - Λάρισα 3-1 (17/5/09)

Το ματς έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Ο Σαλπιγγίδης άνοιξε το σκορ στο 10' με κεφαλιά. Οι «πράσινοι» κέρδισαν άνετα το ματς. Από τα 100 συνολικά τέρματά του ο «Σάλπι» σημείωσε τα 13 με κεφαλιά. Πέτυχε ακόμη 2 με φάουλ και 67 με σουτ.

100ό

ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπ. 1-0 (9/1/11)

Σε διάστημα 5 ημερών ο Σαλπιγγίδης σημείωσε 2 γκολ. Στις 5 του μήνα το κοντέρ έγραψε 99 με το γκολ σε βάρος του Πανσερραϊκού και στις 9 «κάρφωσε» με κεφαλιά τον Ματίας Ντεγκρά, εκμεταλλευόμενος την εκτέλεση φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία.