Facebook Pixel Έλληνικά κουπιά από ατόφιο χρυσάφι
Life
| 2011-09-18 15:49:00

Έλληνικά κουπιά από ατόφιο χρυσάφι

Οι επιτυχίες για την ελληνική κωπηλασία καλά κρατούν, καθώς στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολόκληρωθηκε στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας είχαμε συγκομιδή τριώ χρυσών μεταλλίων και ενός ασημένου!

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε την Κυριακή (18/9) στο Πλόβνιτβ της Βουλγαρίας τα ελληνικά πληρώματα είχαν συγκομιδή τριών χρυσών μεταλλίων και ενός ασημένου.

Τον «χορό» των χρυσών μεταλλίων άνοιξαν τα αδέλφια Νίκος και Απόστολος Γκουντούλας οι οποίοι κυριάρχησαν στον τελικό του αγωνίσματος δίκωπος άνευ, τερματίζοντας στην πρώτη θέση με 6:31:63. Την ελληνική βάρκα ακολούθησαν αυτές της Ιταλίας (6:34.26) και της Σερβίας (6:43.26).

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε η τετράκωπος ανδρών. Οι Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας, Γιάννης Χρήστου, Στέργιος Παπαχρήστος που ήταν δεύτεροι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπλεντ, τώρα αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης, καλύπτοντας τα 2.000 μ της απόστασης σε 5:58.12.

Στο βάθρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τους ακολούθησαν τα πληρώματα της Λευκορωσίας (6:01.45) και της Ιταλίας (6:06.10).

Χρυσό και για Τσιάβου-Γιαζιτζίδου

Αμέσως μετά ακολούθησε ένας ακόμα θρίαμβος για τις Αεξάνδρα Τσιάβου και Χριστίνα Γιαζιτζίδου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυανικών.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο Μπλεντ, ήρθε τώρα στο Πλόβντιβ και το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με χρόνο 1ες 7:15.50. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες ήταν ασυναγώνιστες, αφήνοντας στη δεύτερη θέση το πλήρωμα από τη Μεγάλη Βρετανία 7:20.26 και στην 3η αυτό της Ιταλίας (7:24.26).

Όμως οι ελληνικές επιτυχίες στην πόλη της Βουλγαρίας, δεν σταμάτησαν εδώ. Το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Παναγιώτης Μαγδανής και Λευτέρης Κόνσολας στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με 6:31.84. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ιταλόα με 6:28.83 και το χάλκινο η Πορτογαλία με 6:34.08.

Τέλος, η Κατερίνα Νικολαίδου, τερμάτισε στην πέμπτη θέση στο σκιφ γυναικών με χρόνο 8:09.10.

Πηγή: sentragoal.gr