Facebook Pixel Θρίαμβος ...χωρίς αντίκρισμα!
| 2011-02-09 21:44:00

Θρίαμβος ...χωρίς αντίκρισμα!

Ο Άρης έπαιξε για την ιστορία του και κέρδισε τον Παναθηναϊκό 74-70 στο "Αλεξάνδρειο", στη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου μπάσκετ. Ωστόσο, στον τελικό θα παίξει το τριφύλλι που είχε κερδίσει με 29 πόντους διαφορά στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ. Στις 6 Μαρτίου ο τελικός Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός.

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα συναντήσει τον Ολυμπιακό προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα του στο Αλεξάνδρειο από τον Άρη, αφού στον πρώτο αγώνα οι πράσινοι είχαν επικρατήσει με 29 πόντους διαφορά.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν καλύτερα στο ματς και έχοντας 2/3 τρίποντα και 7/12 σουτ έκλεισαν με σκορ 13-21 το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο όμως ο Άρης ισορρόπησε το ματς και έφερε το παιχνίδι στον πόντο, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο 30-31.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (46-50 στο τρίτο δεκάλεπτο) και στην τελευταία περίοδο ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά σκορ, ένα προβάδισμά το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος, επικρατώντας με 74-70 των «πρασίνων».

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 30-31, 46-50, 74-70

Άρης (Ντρούκερ): Μποχωρίδης, Τόμας 8, Σλούκας 11(2), Ταπούτος 21(3), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 13(3), Χαραλαμπίδης 5, Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 12, Χρυσικόπουλος 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 11, Περπέρογλου 4(1), Μπατίστ 12, Φώτσης 7(1), Σάτο, Νίκολας 9(1), Τσαρτσαρής 12(2), Διαμαντίδης 16(3), Βουγιούκας 2, Καλάθης 2.