Facebook Pixel Πρωταθλητής για 3η σερί χρονιά ο Ολυμπιακός!
| 2024-04-28 15:38:00

"Άφαντος" στο ΣΕΦ ο ΠΑΟ, πρωταθλητής για 3η σερί χρονιά ο Ολυμπιακός!

Σε θρίαμβο του Ολυμπιακού εξελίχθηκε ο πέμπτος και καθοριστικός τελικός των πλέι-οφ στην Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν 61-45 του Παναθηναϊκού στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και με 3-2 νίκες πανηγύρισαν τον τρίτο διαδοχικό τίτλο τους, όγδοο τα τελευταία εννέα χρόνια και ένατο συνολικά στην ιστορία του συλλόγου στο πρωτάθλημα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» με ένα σερί 8-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου, πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-6 και δεν θα εγκατέλειπαν ποτέ το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχες, συνέχισαν να κυριαρχούν, παρά το γεγονός ότι στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, η Νικολοπούλου τραυματίστηκε στο γόνατο, μετά από ένα γλίστρημα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός για τη συνέχεια του ματς. Οι «ερυθρόλευκες», επέκτειναν το σερί τους στο 13-0 (17-6), ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε, σκοράροντας μετά από 9.5 λεπτά. Ωστόσο, τα λάθη των «πράσινων», επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 27-14 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Σταμολάμπρου κράτησε τον Παναθηναϊκό σε επαφή με το σκορ, αλλά η Τόμπιν απάντησε, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και με +16 (38-22), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-26.

Στην τελευταία περίοδο, η Καρλάφτη με συνεχή τρίποντα ανέβασε τη διαφορά, που έφτασε στη συνέχεια ακόμα και το +21 (47-26). Ακολούθησε σερί 8-0 του Παναθηναϊκού για το 47-34, ενώ στη συνέχεια, οι «πράσινες», έριξαν τη διαφορά στους δέκα. Ένα μεγάλο τρίποντο της Ουίλιαμς, 3:21 πριν τη λήξη όμως, έδωσε «αέρα» στον Ολυμπιακό, με τις «ερυθρόλευκες» να αποδεικνύονται ψύχραιμες και στις βολές μέχρι το τέλος, για να σφραγίσουν την κατάκτηση του τίτλου με άνετο προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45.