Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη στο... χαλαρό για τον Ολυμπιακό πριν το ντέρμπι με Παναθηναϊκό! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2024-03-09 19:06:00

Νίκη στο... χαλαρό για τον Ολυμπιακό πριν το ντέρμπι με Παναθηναϊκό! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εύκολα 84-63 το Λαύριο στο ΣΕΦ, λίγες ημέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον "αιώνιο" στην Euroleague.

O Ολυμπιακός χρειάστηκε μόνο το τρίτο δεκάλεπτο για να φτάσει σε εύκολη νίκη (84-63) επί του Λαυρίου, στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική της Basket League και να στρέψει την προσοχή του στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό (14/3, 19.45, Novaprime) στην 29η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός 12άδας του τρείς τραυματίες, Γκος, Λαρεντζάκη και Ουόκαπ, δίνοντας τους, περισσότερες ημέρες αποθεραπείας, με την προσμονή να τους έχει στη διάθεση του για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Aντίθετα, έπαιξε ο Μήτρου-Λονγκ για 28 λεπτά.

Το Λαύριο είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο την καλύτερη απόδοση στον αγώνα και…νίκησε στο επιμέρους σκορ με 22-27, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, ήταν καταλυτική και επίτρεψε στους φιλοξενούμενους να πετύχουν 10 πόντους, ενώ δέχτηκαν 26 και είχαν μοναδικό διψήφιο σκόρερ, τον Θόρντον.

Δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάναν 13 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 19 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 2, Ροζακέας, Πετρούσεβ 4 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5 (4 ριμπάουντ), Αμπόση

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 5 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καστανέδα 8 (2/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Δεϊμέζης, Βαζούκης