Facebook Pixel Παρτιζάν - Ολυμπιακός: Θρυλική ανατροπή στην "κόλαση" της Σερβίας! (Vid)
| 2024-03-28 23:29:00

Ο Ολυμπιακός δεν μασάει - Θρυλική ανατροπή στην "κόλαση" της Σερβίας - Φουλ για την 4άδα! (ΒΙΝΤΕΟ)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στο 4ο δεκάλεπτο με -13 αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να πάρουν μία τεράστια νίκη με 74-69 επί της Παρτιζάν!

Παίζοντας σε μία από τις πιο "καυτές" έδρες της Ευρώπης, ο Ολυμπιακός έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος και γύρισε το ματς με την Παρτιζάν στο τελευταίο δεκάλεπτο, φεύγοντας από το Βελιγράδι με μία τεράστια νίκη (74-69) στις αποσκευές του!

Παρά το γεγονός ότι οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω με -13 (59-46) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, η μεγάλη εμφάνιση του Γουίλιαμς-Γκος, τα κρίσιμα καλάθια Γουόκαπ, Φαλ και η εξαιρετική περιφερειακή άμυνα έφεραν την απόλυτη ανατροπή σκηνικού.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-12 και εξακολουθεί να χτυπά την πόρτα της πρώτης τετράδας, ενώ απομένουν δύο "στροφές" για το φινάλε της κανονικής περιόδου στη Euroleague.

Ο Γουίλιαμς-Γκος ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 17 πόντους και αυτός που "σάλπισε" την αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ έκανε τη διαφορά και στην άμυνα καθώς σημείωσε 5 κλεψίματα.

Ο Παπανικολάου πρόσθεσε 13 πόντους, ο Γουόκαπ σκόραρε 11 και ο Κάνααν 10 πόντους, ενώ μπορεί ο Λαρεντζάκης να έμεινε στους 3 πόντους, όμως είχε καθοριστική συνεισφορά στην κατακόρυφη αμυντική βελτίωση των Πειραιωτών στο φινάλε.

Για την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Πάντερ με 19 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Καμίνσκι και Καμπόκλο με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τον Ντόζιερ να προσθέτει 12 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με κύρια αιτία της μέτριας εκκίνησης να είναι οι κάκιστες επιδόσεις του στα ριμπάουντ. Οι Ερυθρόλευκοι σκόραραν τα δύο πρώτα καλάθια του με τρίποντα Παπανικολάου και Κάνααν (5-6). Εκμεταλλευόμενη τα ουκ ολίγα επιθετικά ριμπάουντ που εξασφάλιζε πετυχαίνοντας εύκολους πόντους, η Παρτιζάν δεν άργησε να ανακτήσει το προβάδισμα, να προηγηθεί με +4 (13-9) και εν συνεχεία με +5 (16-11) χάρη σε τρίποντο του Καμίνσκι. Ο Πάντερ ανέλαβε δράση και με 4 πόντους (ενδιάμεσα σημειώθηκε κάρφωμα από τον Φαλ) έκανε το 20-13 για την Παρτιζάν, η οποία μάλιστα άνοιξε τη διαφορά στο +9 (22-13) με κάρφωμα του Καμίνσκι. Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος έδωσαν μία ανάσα στον Ολυμπιακό μειώνοντας σε 22-17, που ήταν το τελικό σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο.

Η αντίδραση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνεχίστηκε με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ράιτ σκόραρε για 3 (23-20), στη συνέχεια σημείωσε 1/2 βολές και έπειτα ο Γουίλιαμς-Γκος σκόραρε για να μειώσει σε 25-23. Ο Σμάιλαγκιτς έκανε το 28-23 με τρίποντο, όμως ο Ολυμπιακός κέρδισε συνεχόμενα φάουλ, είχε 5/6 βολές και ισοφάρισε σε 28-28. Ένα μίνι σερί 5-0 με Ντόζιερ και Καμίνσκι επανέφερε την Παρτιζάν στο +5 (33-28). Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στο -4 (34-30) έως και 20" πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο οι Σέρβοι κέρδισαν τρία φάουλ, με τους διαιτητές μάλιστα να χρεώνουν με αντιαθλητικό τον ΜακΚίσικ. Ως αποτέλεσμα η Παρτιζάν ευστόχησε σε 6 βολές κάνοντας το 40-30. Ο Γουίλιαμς-Γκος σκόραρε buzzer beater με λέι απ στη λήξη του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με σκορ 40-32.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στους 6 (42-36) χάρη σε καλάθια από Γουόκαπ και Κάνααν, όμως το άλυτο πρόβλημα των ριμπάουντ έκανε εκ νέου την εμφάνισή του. Καμπόκλο και Καμίνσκι έκαναν... πάρτι κόντρα στον Φαλ, που δεν πατούσε καλά. Οι δύο ψηλοί της Παρτιζάν σκόραραν από ένα καλάθι ο καθένας για το 46-36. Ο Πάντερ ευστόχησε σε ζευγάρι βολών και έπειτα ο Καμίνσκι έφτασε σε κάρφωμα, με την Παρτιζάν να ξεφεύγει με +12 (50-38). Ο Ντόζιερ έκανε το 52-38, ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι... ανάσαν ξανά με δύο τρίποντα από Κάνααν και Γουίλιαμς-Γκος (54-44). Ένα τρίποντο του Πάντερ διαμόρφωσε το 57-44, ο Φαλ κάρφωσε για το 57-46 και ο Καμίνσκι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +13 για τους Σέρβους (59-46).

Παίζοντας με χαμηλό σχήμα («τεσσάρι» τον Παπανικολάου) και μπροστάρηδες Γκος – Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο με σερί 12-0 (59-58), κρατώντας για σχεδόν τέσσερα λεπτά άποντη την Παρτίζαν. Με καλάθι του Παπανικολάου 4:19 πριν το τέλος, οι Ερυθρόλευκοι μάλιστα κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 62-61. Το ματς κατέληξε σε θρίλερ, με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει με βολές, την Παρτίζαν να απαντά, αλλά τον Φαλ με κάρφωμα να κάνει το 69-71 και τον Γκος να κλείνει το ματς από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας»!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74