Facebook Pixel Τουλούζ: Κυπελλούχος Γαλλίας ο Τσιγγάρας! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-04-30 11:01:00

Κυπελλούχος Γαλλίας ο Τσιγγάρας! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Τουλούζ έκανε πλάκα στον τελικό επί της Ναντ, παίρνοντας το τρόπαιο με το επιβλητικό 5-1!

Κυπελλούχος Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε το βράδυ του Σαββάτου (29/04) η Τουλούζ μετά τη νίκη της με το εντυπωσιακό 5-1 επί της Ναντ στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού.

Η Τουλούζ ήταν ασταμάτητη και κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 στο 31΄ με δύο τέρματα του Λόγκαν Κόστα (4΄, 10΄) και αλλά δύο του Τάις Νταλίγκα (23΄, 31΄).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ναντ μείωσε στο 75΄ με πέναλτι του Λουτντοβίκ Μπλας αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα (79΄) ο Ζακαρία Αμπουχλάλ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ο Χάρης Τσιγγάρας πανηγύρισε τον τίτλο με την Τουλούζ, παρότι έμεινε εκτός αποστολής, έχοντας αγωνιστεί πάντως σε προηγούμενους γύρους του Κυπέλλου Γαλλίας με την ομάδα.