Facebook Pixel Πράσινο Ακρωτήρι - Φινλανδία: Η Φινλανδία ισοπέδωσε με 100άρα και "καυτό" Μάρκανεν το Πράσινο Ακρωτήρι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-08-31 12:40:00

Η Φινλανδία ισοπέδωσε με 100άρα και "καυτό" Μάρκανεν το Πράσινο Ακρωτήρι (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Φινλανδία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε με σχετική άνεση απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι με 100-77 για τις θέσεις 17-32.

Η διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων φάνηκε από την πρώτη κιόλας περίοδο με την Φινλανδία να αποκτά μια διαφορά 12 πόντων (16-28). Το σύνολο Λάσι Τουόβι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα ασφαλείας για το δεύτερο ημίχρονο (39-53).

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι δραματικά με την ομάδα της Σκανδιναβίας να αυξάνει την διαφορά σε ορισμένα σημεία και πάνω από τους 20 πόντους (56-77 στο 10’) κάνοντας την τέταρτη περίοδο περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με την Φινλανδία να παίρνει τελικά την νίκη με 100-77.

Για τους Φιλανδούς ξεχώρισε ο Λάουρι Μάρκανεν με 34 πόντους και 9 ριμπάουντ με 12/19 σουτ, ενώ για το Πράσινο Ακρωτήρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιβάν Αλμέιδα με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ με τον Έντι Ταβάρες να προσθέτει 14 πόντους με 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 23-26, 17-23, 21-23.

Πηγή: sdna.gr