Facebook Pixel Ο «Βασιλιάς» επέστρεψε!
Άλλα Σπορ
| 2013-02-17 21:08:00

Ο «Βασιλιάς» επέστρεψε!

Επιστροφή στους τίτλους για τον Ράφα Ναδάλ! Ο Ισπανός κέρδισε με λίγη... περιπέτεια 2-0 σετ (6-2, 6-3) τον Νταβίντ Ναλμπαντιάν και κατέκτησε το Brasil Open στο Σάο Πάολο.

Το Νο.5 στον κόσμο έχασε πριν μια εβδομάδα από τον Οράσιο Σεμπάγιος στον τελικό του τουρνουά της Χιλής και δεν θα μπορούσε να αφήσει δεύτερη ευκαιρία να πάει χαμένη. Έδειξε την ανωτερότητά του απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο και σήκωσε το 51ο τρόπαιο στην καριέρα του. Και σίγουρα ανεβαίνει το ηθικό του εν όψει της δύσκολης συνέχειας, αφού δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα κόντρα στους τοπ τενίστες του κόσμου.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημα, αλλά ο Ράφα κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Αργεντινού στο έκτο γκέιμ και να φτάσει τελικά στο 1-0. Ο Ναλμπαντιάν μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και με δύο μπρέικ προηγήθηκε με 3-0! Ο Ράφα, όμως, βρήκε τις απαντήσεις και παίρνοντας έξι γκέιμ στη σειρά κατέκτησε τη νίκη και τον τίτλο μετά από 78 λεπτά αγώνα.

Πηγή: gazzeta.gr