Facebook Pixel Νίκη πρόκρισης για Διομήδη!
| 2013-05-15 22:18:00

Νίκη πρόκρισης για Διομήδη!

Την πρώτη του νίκη στην διαδικασία των πλέι οφ σημείωσε ο Διομήδης που ίσως αποδειχθεί αρκετή να του χαρίσει την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οι «Λύκοι» επικράτησαν με 32-28 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Αγίας Τριάδας και έφτασαν τους 23 βαθμούς στην 1η θέση της ειδικής βαθμολογίας της Β΄φάσης. Ο Διομήδης έλεγχε από την αρχή τον αγώνα και προηγήθηκε 7-3 και 9-5. Ο «δικέφαλος» του Βορρά μείωσε σε 12-10 (28') και 13-11, αλλά σε νεκρό χρόνο με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ο Μεγαλοοικονόμου έκανε το 14-11! Αυτό το γκολ ίσως επηρέασε ψυχολογικά τις δύο ομάδες με τον Διομήδη να «καθαρίζει» τη νίκη στο πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου με επιμέρους σκορ 7-1, φθάνοντας στο 21-12, ενώ λίγο αργότερα αύξησε την διαφορά ακόμα και στα 10 γκολ (23-13). Η μεγάλη διαφορά έδωσε ασφάλεια στους γηπεδούχους που στην συνέχεια χαλάρωσαν, ενώ και ο ΠΑΟΚ θέλοντας να μειώσει το σκορ, ανέβασε την απόδοση του και μείωσε, αλλά το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μαζέψει την διαφορά στα 4 γκολ (32-28). Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές ήταν ο Νίκος Σαμαράς, ο οποίος σημείωσε 11 τέρματα «χτυπώντας» τον ΠΑΟΚ στους αιφνιδιασμούς.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΟΚ 32-28
Τα δεκάλεπτα: 3-1, 5-3, 14-11 (ημχ.), 21-12, 26-19, 32-28
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 6, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 1, Κρεμαστιώτης 1, Καρκαλάτος, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Σαμαράς 11, Ελευθερίου, Δεληγιάννης 4, Κολυτούμπας, Καραιβάνοφ 6, Τάσκοβιτς 3.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 8, Γουργούμης, Πίτσιος 2, Κοκκώνης 2, Αποστολίδης, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Ιωαννίδης, Περβανάς, Τσάτσος 2, Καράγγελος 4, Τσίλης 3, Σεβαστίδης 2, Παπαδόπουλος, Κεσίδης 3.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 6-4, πέναλτι: 0/0-3/5, Κόκκινη: 41:25 Μεγαλοοικονόμου (τρία δίλεπτα).