Facebook Pixel Δυο μετάλλια σήμερα
| 2013-06-22 22:55:00

Δυο μετάλλια σήμερα

Το χάλκινο μετάλλιο με πανελλήνιο ρεκόρ κατέκτησε η Εθνική ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο στους Μεσογειακούς Αγώνες της Μερσίνης, ακολουθώντας τα βήματα του Κρίστιαν Γκολομέεφ στα 50μ. ελεύθερο.

Οι Φώτης Κολιόπουλος, Γκολομέεφ, Οδυσσέας Μελαδίνης και Χρήστος Κατραντζής σημείωσαν χρόνο 3:19.07 στη σκυταλοδρομία και ανέβηκαν στην 3η θέση του βάθρου, καταρρίπτοντας το 3:19.17 που είχε πετύχει η αντίστοιχη Εθνική ομάδα στους στους Μεσογειακούς της Πεσκάρα το 2009.

Λίγο νωρίτερα, ο Γκολομέεφ είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο με χρόνο 22.35, μένοντας πίσω από τους Ιταλούς Μάρκο Όρσι (22.15) και Λούκα Ντότο (22.20).

Στα 100μ. πεταλούδα, ο Στέφανος Δημητριάδης τερμάτισε στην 4η θέση με 53.39 και ο Χρήστος Κατραντζής στην 6η με 54.03. Η Κριστέλ Βουρνά, παρά τα προβλήματα γαστρεντερίτιδας που αντιμετώπιζε, τερμάτισε στην ίδια θέση με 1:00.33 στο αντίστοιχο αγώνισμα γυναικών.

Στα 50μ. ελεύθερο, η Νόρα Δράκου τερμάτισε στην 5η θέση με 25.46 και η Σταυρούλα Καραντάκου 8η με 25.98, ενώ στα 200μ. ύπτιο η Θεοδώρα Γιαρένη σημείωσε χρόνο 2:17.55 και κατετέγη 7η στα 200μ. ύπτιο, με 8η την Ασπασία Πετραδάκη (2:17.68).