Facebook Pixel Τα δύο πρώτα, τα κάνει δώρο στους πελάτες!
Άλλα Σπορ
| 2011-04-06 22:32:00

Τα δύο πρώτα, τα κάνει δώρο στους πελάτες!

Ακριβώς όπως το Σάββατο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 σετ στο Ρέντη, αλλά ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-2 στον πρώτο ημιτελικό των πλέι-οφ της Α1 βόλεϊ και θέλει άλλη μία νίκη για τελικό...

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπαιξαν καθόλου καλά στα πρώτα δύο σετ, ωστόσο στην συνέχει ανέβασαν ρυθμούς και με την… βοήθεια των εξαιρετικών Τζούριτς και Φράγκου πήραν μία μεγάλη νίκη, την πέμτπη τους κόντρα στον Παναθηναϊκό την φετινή χρονιά. Στην αντίπερα όχθη, κορυφαίοι των «πρασίνων» ήταν οι Γιορντάνοφ και Πετρέας, όμως οι πόντοι τους δεν αρκούσαν…

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και από την αρχή κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα σταθερό προβάδισμα και προηγήθηκαν μάλιστα και 18-14 και 20-15. Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η «αντεπίθεση» του Παναθηναϊκού, ο οποίος βελτιώνοντας το μπλοκ του και βρίσκοντας πόντους με τον Σάκι ισοφάρισε σε 23-23. Εκεί ξεκίνησε το ντέρμπι. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 25-24, ωστόσο τελικά έχασαν 25-27, με τον Γιορντάνοφ να σημειώνει τον τελευταίο πόντο του σετ.

Στο δεύτερο σετ η εξέλιξη ήταν συναρπαστική, καθώς από τον πρώτο πόντο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι. Έτσι λοιπόν, είχαμε πολλές ισοπαλίες, όπως το 7-7 και το 10-10. Στο σημείο αυτό όμως, οι «πράσινοι» βελτίωσαν το μπλοκ τους και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, κατάφεραν να προηγηθούν με 12-16 και 16-20. Ο Ολυμπιακός όμως δεν τα παράτησε, αντέδρασε και πλησίασε στο 20-21 και 21-23. Το «τριφύλλι» όμως βρήκε λύσεις και με εκπληκτικές επιθέσεις του Γιορντάνοφ πήρε το σετ με 21-25.

Το τρίτο σετ, το οποίο και κατέληξε στον Ολυμπιακό, «σημαδεύτηκε» από τα εξαιρετικά σερβίς του Ντεσπέιν και από την πέτρα που έπεσε από την κερκίδα. Η πέτρα έπεσε στο γήπεδο ενώ ο Ολυμπιακός προηγούταν 12-8 και σε εκείνο το σημείο υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή. Το… κενό αυτό ευνόησε τους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι με τρεις συνεχόμενους άσους του Ντεσπέιν και πέντε μπλοκ ξέφυγαν στο 21-11. Το σετ είχε ουσιαστικά τελειώσει υπέρ των Πειραιωτών και το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟ ήταν να μειώσει σε 25- 15.

Όσον αφορά το τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά και με πόντους των Γιορντάνοφ και Πανταλέοντα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 5-3 και 7-5. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με κάποιους… τυχερούς πόντους ισοφάρισαν σε 9-9, ωστόσο ο Ολυμπιακός πέρασε γρήγορα και πάλι μπροστά με 13-9. Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλο το υπόλοιπο σετ ήταν συνεχώς μπροστά ( 17-13 και 20-16) και τελικά  το πήρε εύκολα με 25-19.

Έτσι λοιπόν, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός με ανεβασμένη ψυχολογία ξεκίνησε καλύτερα και στηριζόμενος στο μπλοκ του προηγήθηκε 2-0, 5-2 και 6-2. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων άγχωσε ακόμα περισσότερο τους «πράσινους», οι οποίοι στην συνέχεια έκαναν πολλά λάθη και έδωσαν εύκολους πόντους στους γηπεδούχους.

Οι Σάκι και Γιορντάνοφ για τον Παναθηναϊκό προσπάθησαν να… ξαναβάλουν τον ΠΑΟ στο παιχνίδι, όμως οι Φράγκος και Τζούριτς με πόντους διατήρησαν το +3 για τον Ολυμπιακό, 11-8. Το «τριφύλλι» με τον Γιορντάνοφ μείωσε στον πόντο, 12-11, όμως ο Ολυμπιακός δεν τα… έχασε και τελικά πήρε το σετ 15-12 και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-15, 25-19, 15-12

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 21 (16/33 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποβ 2, Εστράδα 4 (0/2 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 23 (18/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Κουζούνης -λ 57% υπ. - 29% άριστες) / Φράγκος 14 (11/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 54% άριστες), Παπάζογλου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Κοκκινάκης

Παναθηναϊκός (Λάιος): Πετρέας 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Σάκι 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 32 (27/56 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ψάρρας 1, Πανταλέων 6 (6/12 επ.), Λάππας 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (68% υπ. - 35% άριστες)/ Μηνούδης, Ντονάς 2 (2/5 επ.), Κόβατς, Γκενς