Facebook Pixel Η ΑΕΚ με 18 πόντους από μπλοκ 3-1 την Παναχαϊκή
Άλλα Σπορ
| 2013-12-21 23:21:00

Η ΑΕΚ με 18 πόντους από μπλοκ 3-1 την Παναχαϊκή

Την έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague σημείωσε η ΑΕΚ και έμεινε μόνη στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα παρότι αιφνιδιάστηκε από το πολύ καλό ξεκίνημα της Παναχαϊκής που προηγήθηκε 1-0 σετ, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ που είναι και η πρώτη εντός έδρας μετά την 7η αγωνιστική και το 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου.

Την έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε η ΑΕΚ και έμεινε μόνη στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα παρότι αιφνιδιάστηκε από το πολύ καλό ξεκίνημα της Παναχαϊκής που προηγήθηκε 1-0 σετ, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ που είναι και η πρώτη εντός έδρας μετά την 7η αγωνιστική και το 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου.

Από τους κορυφαίους της ΑΕΚ ήταν ο Σταύρος Κατσανεβάκης ο οποίος έκανε ντεμπούτο και μαζί με τον Τόρρες ισχυροποίησαν το μπλοκ της «Ένωσης» που συνολικά κέρδισε 18 πόντους.

Στην Παναχαϊκή αγωνίστηκε αλλαγή ο νεοαποκτηθέντας Μιχάλης Σαρικεϊσογλου ενώ λίμπερο ήταν ο Βασιλάκος στη θέση του τραυματία Μένιου Ρουμελιώτη. Η ομάδα της Πάτρας έμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη και μετά την ήττα του Παμβοχαϊκού υποχώρησε στην προτελευταία θέση.
Στο 1ο σετ ξεκίνησε δυναμικά η Παναχαϊκή, η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στην υποδοχή και οι πατρινοί πήραν ένα προβάδισμα 3 πόντων (11-14). Η Ένωση μείωσε την διαφορά και κατάφερε να προηγηθεί με 23-22 αλλά με ένα μπλοκ άουτ από τον Κατσανεβάκη και λάθος του Παγιάν η Παναχαϊκή έκανε το 1-0.

Στο 2ο μείωσε η ΑΕΚ τα λάθη της, και με σωστές επιλογές στην επίθεση, κυρίως με τον Πέτρογλου και τον Παγιάν πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη με 8-2. Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη προσπάθησε να μειώσει χωρίς αποτέλεσμα και η ΑΕΚ με επίθεση άουτ από τον Ντονά έκανε το 25-14 και το 1-1 στα σετ.

Στο 3ο και 4ο σετ η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια τους, και με τους Παγιάν, Πέτρογλου σε πολύ καλή μέρα δεν δυσκολεύτηκε να τα κατακτήσει και να πάρει τους τρείς βαθμούς, κλείνοντας με νίκη τo 2013.
Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας