Facebook Pixel Μπρέικ ...ντανς ο βασιλιάς του 3-2!
Άλλα Σπορ
| 2011-04-27 21:36:00

Μπρέικ ...ντανς ο βασιλιάς του 3-2!

Μετά από έναν συγκλονιστικό 1ο τελικό 2,5 ωρών, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Ηρακλή στη Μίκρα, έκανε το μπρέικ και θέλει άλλες δύο νίκες για πρωτάθλημα στο βόλεϊ! Τελειωμό δεν έχουν τα κόκκινα 3-2 φέτος!

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα και έκανε εύκολα το 1-0 στα σετ, ωστόσο οι Πειραιώτες αντέδρασαν και το… γύρισαν σε 1-2. Στο τέταρτο όμως σετ έγινε πραγματικός «χαμός» και μετά από συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, ο «Γηραιός» ισοφάρισε σε 2-2, παίρνοντας το σετ με 30-28. Στο τάι μπρέικ όμως, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και έκαναν το 3-2 στα σετ με 15-10.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού και της αναμέτρησης ήταν ο Τζούριτς, ο οποίος απέδειξε για ακόμα μία φορά πως είναι ο ηγέτης της ομάδας. Το δεύτερο παιχνίδι είναι την Παρασκευή ξανά στην Μίκρα στις 18.00.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 1-3, ωστόσο ο Ηρακλής αντέδρασε γρήγορα και όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πήρε και το προβάδισμα. Το… ντέρμπι κράτησε μέχρι το 8-7, καθώς από εκεί και πέρα ο «Γηραιός» ανέβασε στροφές και… καθάρισε. Προηγήθηκε μάλιστα μέχρι και 19-11, ενώ πήρε το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε το… πάνω χέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα νωρίς – νωρίς, ωστόσο δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ μέχρι το 10-12. Από εκεί και πέρα όμως, ποντάροντας στο σερβίς και εκμεταλλευόμενοι στο απόλυτο τα λάθη των γηπεδούχων 13-19 και 14-20. Τελικά, πήραν το σετ με 25-21, καθώς στο φινάλε ο Ηρακλής πήρε κάποιους πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από την αρχή πολύ καλά (2-5 και 10-15), ενώ πήρε το σετ με 18-25. Οι Τζούριτς και Ντεσπέιν είχαν πάρει… φωτιά, τη στιγμή που για τους Θεσσαλονικείς δεν «δούλευε» τίποτα σωστά.

Όσον αφορά το τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και όλα έδειχναν πως θα έκανε το 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-2 και 10-6, ωστόσο οι Πειραιώτες επέστρεψαν γρήγορα στο ματς και ισοφάρισαν σε 11-11. Στην συνέχεια, το σετ πήγαινε πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει συνεχώς το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, ο «Γηραιός» το… γύρισε, προηγήθηκε 19-17, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν και πάλι σε 22-22. Ο Ηρακλής αντέδρασε, προηγήθηκε 24-22, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και πάλι σε 24-24! Ο «Γηραιός» προηγήθηκε στην συνέχεια 26-24, όμως οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 26-27. Το σετ όμως κατέληξε στον Ηρακλή με 30-28 και τελευταίο πόντο τον άσο του Κράβαρικ.

Μετά λοιπόν το τέταρτο συναρπαστικό σετ, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος και συνεχώς είχε το προβάδισμα, 1-3 και 6-8. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, πήραν το σετ με 15-10 και το παιχνίδι με 3-2 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν την έδρα και έκαναν ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, ο οποίος θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 30-28, 10-15

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 12 (2 άσοι, 42% υπ - 42% αρ., 9/23 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 14 (4 άσοι, 9/12 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κιρόγκα 12 (1 άσος, 63% υπ. - 41% αρ., 10/23 επ., 1 μπλοκ), Μπίλινγκς 21 (2 άσοι, 17/36 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 8 (100% υπ. - 100% αρ., 6/8 επ., 2 μπλοκ), Ν. Εφραιμίδης (λ, 56% υπ. - 31% αρ.) / Γκόρτσανιουκ, Πιπέργιας

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 19 (2 άσοι, 53% υπ. - 42% αρ., 16/28 επ., 1 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 5 (1 άσος, 46% υπ. - 27% αρ., 2/16 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Εστράδα 7 (3 άσοι, 2/5 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 25 (1 άσος, 50% υπ. - 50% αρ., 21/35 επ., 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 65% υπ. - 43% αρ.) / Σωτηρίου (0/1 επ.), Χαριτωνίδης 1 (1 άσος), Φράγκος 2 (60% υπ. - 40% αρ., 2/4 επ.), Κοκκινάκης (25% υπ. - 25% αρ.)