Facebook Pixel Με 3-0 για το 3-0 και το 3ο σερί!
Άλλα Σπορ
| 2011-04-29 19:45:00

Με 3-0 για το 3-0 και το 3ο σερί!

Πάνε τα 3-2! Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 σετ τον Ηρακλή, πάλι στη Μίκρα στον 2ο τελικό της Α1 βόλεϊ και τη Δευτέρα τον περιμένει στου Ρέντη για το 3-0 και το 3ο συνεχόμενο πρωτάθλημα!

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση ο Ολυμπιακός πέρασε… αέρα από τη Μίκρα, νίκησε τον Ηρακλή 3-0 σετ στον δεύτερο τελικό της Α1 ανδρών στο βόλεϊ και πλέον προηγείται 2-0 νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται άλλη μία νίκη για να πάρουν το πρωτάθλημα, το τρίτο διαδοχικό. Ακολουθούν δύο αγώνες (ο δεύτερος αν χρειαστεί) πλέον στου Ρέντη, ο πρώτος την Δευτέρα.

Στο σημερινό ματς, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-17, δυσκολεύτηκε στο δεύτερο 25-23, ενώ στο τρίτο, το οποίο τελείωσε 35-33 υπέρ των Πειραιωτών, απολαύσαμε βόλεϊ.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο σετ κύλησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κάνει το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν γρήγορα μια διαφορά 3 πόντων και ανάγκασαν τον Ηρακλή σε τάιμ-άουτ. Αυτή η διαφορά αυξήθηκε όμως στους 5 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του «Γηραιού», ο οποίος μείωσε στο 10-11. Ωστόσο, οι Πειραιώτες δεν άφησαν το σετ να γίνει ντέρμπι, ξέφυγαν ξανά με τρεις πόντους (13-16) και τελικά πήραν το σετ με 17-25.

Το δεύτερο σετ ενώ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα, στην συνέχεια ήταν αρκετά αμφίρροπο. Ο Ηρακλής προηγούταν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ μόλις ενός πόντου (8-7), ενώ το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με τους γηπεδούχους να διατηρούν το εύθραυστο προβάδισμα. Κάπου εκεί όμως ήρθε το «ξέσπασμα» των Πειραιωτών, οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (19-20 και 20-22) και τελικά, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του «Γηραιού» και το μπλοκ, πήραν και το δεύτερο σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ είδαμε τον Ηρακλή να ανεβάζει την απόδοσή του και τον Ολυμπιακό να κουράζεται. Αυτό μας χάρισε ένα φοβερό σετ με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ και φοβερές προσπάθειες από τους παίκτες και των δύο ομάδων. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν και πάλι πιο δυνατά, ωστόσο ο «Γηραιός» αντέδρασε γρήγορα και για πολύ ώρα το ματς πήγαινε πόντο – πόντο. Αρχικά είχαμε το 7-7, ενώ μετά το 12-11 και το 17-17. Από το σημείο αυτό ξεκίνησε ένα φοβερό ντέρμπι, το οποίο βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 21-19 και 22-20, ωστόσο οι Πειραιώτες με εκπληκτικό μπλοκ και έναν φοβερό Τζούριτς στην επίθεση αντέδρασαν. Μάλιστα, ισοφάρισαν 22-22 και μετά προηγήθηκαν 23-24 και 25-26. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το ισχνό προβάδισμα του ενός πόντου για αρκετή ώρα, μέχρι που ο Ηρακλής προηγήθηκε 31-30. Ο «Γηραιός» όμως έμεινε μπροστά στο σκορ για λίγο, αφού βρέθηκε να χάνει ξανά 31-32 και 32-33. Τελικά, ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ και το παιχνίδι με 33-35.

Τα σετ: 17-25, 23-25, 33-35

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 9 (50% υπ - 38% αρ., 9/18 επ.), Κράβαρικ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κιρόγκα 9 (57% υπ. - 39% αρ., 9/17 επ.), Μπίλινγκς 21 (1 άσος, 20/34 επ.), Κανέλλος 5 (1 άσος, 100% υπ. - 0% αρ., 2/7 επ., 2 μπλοκ), Ν. Εφραιμίδης (λ, 68% υπ. - 52% αρ.) / Γκόρτσανιουκ (83% υπ. - 50% αρ., 0/3 επ.), Χαραλαμπίδης, Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. - 100% αρ.), Σμαραγδής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 20 (4 άσοι, 42% υπ. - 33% αρ., 13/27 επ., 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 6 (48% υπ. - 27% αρ., 5/9 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποβ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Εστράδα 8 (1 άσος, 4/4 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (100% υπ. - 100% αρ., 4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 22 (1 άσος, 21/37 επ.), Κουζούνης (λ, 71% υπ. - 57% αρ.) / Χαριτωνίδης, Φράγκος (0/2 επ.), Κοκκινάκης