Facebook Pixel Εξαιρετικός ο Ιακωβίδης, δεύτερος στο Β΄ γκρουπ των 85κ.
| 2016-08-12 18:33:00

Εξαιρετικός ο Ιακωβίδης, δεύτερος στο Β΄ γκρουπ των 85κ.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έλληνα αρσιβαρίστα!

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Θοδωρή Ιακωβίδη στο Ολυμπιακό τουρνουά Αρσης Βαρών του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 2η θέση στο Β΄ γκρουπ της κατηγορίας 85κ. με 350 κιλά στο σύνολο και πέντε επιτυχημένες προσπάθειες. Εχασε μόνο την τελευταία, όταν έβαλε στη μπάρα 197 κιλά στο ζετέ, με στόχο να ξεπεράσει τον Γάλλο, Τζιοβάνι Μπαρντίς (165 - 192 - 357) και ταυτόχρονα να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 353κ. Ανύψωσε, λοιπόν, διαδοχικά 151, 156 και 160 κιλά στο αρασέ, 186 και 190 στο ζετέ, πριν κάνει την απέλπιδα προσπάθεια στα 197.

Με λιγότερο από ένα μήνα προετοιμασίας, αφού ο Ιακωβίδης και ο προπονητής του Βαλέριος Λεωνίδης πληροφορήθηκαν ότι η Ελλάδα πήρε την ολυμπιακή πρόκριση στο μέσο Ιουλίου, η παρουσία του στο Ρίο κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη. Η θέση του στην τελική κατάταξη θα γίνει γνωστή τα ξημερώματα του Σαββάτου μετά τη διεξαγωγή του α΄ γκρουπ, όπου μετέχουν 11 αθλητές

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ