Facebook Pixel To σήκωσε ο Φέντερερ!
| 2017-01-29 15:19:00

To σήκωσε ο Φέντερερ!

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό που διήρκεσε σχεδόν 4 ώρες, ο Ρότζερ Φέντερ νίκησε 3-2 σετ τον Ράφα Ναδάλ και κατέκτησε το αυστραλιανό OPEN!Ο Ελβετός κατέκτησε το 18ο Grand Slam στην τεράστια καριέρα του!!!

Ο Ελβετός κέρδισε για πρώτη φορά τον Ναδάλ σε Grand Slam τουρνουά μετά από 10 χρόνια και πανηγύρισε τον 18ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του και 5ο στη Μελβούρνη, μετά από αυτούς το 2004, 2006, 2007 και 2010.

Μετά από συγκλονιστική μάχη και αφού ανέτρεψε το προβάδισμα με break του Ράφα στο καθοριστικό σετ, ο Φέντερερ επικράτησε 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3 μετά από 3 ώρες και 37 λεπτά συναρπαστικού τένις στη Rod Laver Arena.

Το 18ο Grand Slam, ήρθε πέντε χρόνια μετά το τελευταίο στο Wimbledon το 2012. Μάλιστα, ο Φέντερερ έγινε ο πρώτος Νο17 στον κόσμο που κατακτά Major τίτλο, μετά τον Πιτ Σάμπρας στο US Open το 2002, στο τελευταίο του επαγγελματικό ματς!

Τα σετ: 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3