Άλλα Σπορ
| 2017-12-24 15:52:00

«Μαύρα Χριστούγεννα» για τον Παναθηναϊκό!

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε πολύ εύκολα το Τριφύλλι.

Mε πρώτα... κουπιά τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και τον Φραν Πέτερλιν ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό σε αγώνα για την 10η αγωνιστική που αναβλήθηκε λόγω της κακοκαιρίας το Σάββατο 22/12 και ήταν και ο τελευταίος χρονικά της Volley League «Πάμε Στοίχημα» για το 2017. Ο Φοίνικας έπιασε τους 18 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση μαζί με τον Ηρακλή Χαλκίδας, ενώ ο Παναθηναϊκός μοιράζεται την 10η θέση με τον Παμβοχαϊκό στους 8 βαθμούς.

Το «πειρατικό» είχε υπεροχή στην επίθεση και το μπλοκ αλλά και στο σερβίς πίεσε πολύ την υποδοχή του τριφυλλιού που κατάφερε να πάρει ένα σετ αλλά δεν είχε τη δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Με εξαίρεση το ξεκίνημα του 1ου και του 4ου σετ όπου ο Παναθηναϊκός είχε με μικρή διαφορά τα ηνία στο σκορ και ο Φοίνικας πήρε σταδιακά τον ελέγχο, δεν υπήρχαν άλλες εναλλαγές στο σκορ.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με έναν πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 9-9 και με τα σερβίς του Γιορντάνοφ ζεστάθηκαν οι μηχανές. Με σερί 4-0 ο Φοίνικας ξέφυγε 13-9 και μέχρι το τέλος η διαφορά διατηρήθηκε και αυξήθηκε με τον κεφάτο Πέτερλιν να κάνει τα πάντα σε υποδοχή, άμυνα και επίθεση.

Με διαδοχικά μπλοκ και τον Γιορντάνοφ να βγάζει... φωτιές ο Φοίνικας ξέφυγε 7-2 στο 2ο σετ, ενώ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ σημειώθηκε νταμπλ σκορ. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε υποδοχή και δεν ήταν σε θέση να οργανώσει το παιχνίδι του.

Από το 3ο σετ ο Ανδρεόπουλος αντικατέστησε τον Μπέλο με τον Ενσινγκ, οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 8-8 και με δύο μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ ο Παναθηναϊκός πήρε... πάνω του. Με τρεις πόντους του Ανδρεόπουλου οι πράσινοι έκαναν συνολικό σερί 6-0 και ξέφυγαν 16-10. Ηταν η καλύτερη στιγμή για τον Παναθηναϊκό που μέχρι το τέλος συντήρησε τη διαφορά και πήρε το σετ 25-19 μειώνοντας σε 2-1.

Μετά την απώλεια του σετ ο Φοίνικας δεν άφησε άλλα περιθώρια στον Παναθηναϊκό. Ο Πέτερλιν και ο Γιορντάνοφ σε συνδυασμό με διαδοχικά μπλοκ του Γάτση έσωσαν στον Φοίνικα άνετο προβάδισμα 13-5 και 16-6 και έτσι η ομάδα της Σύρου έφτασε δίκαια στη νίκη με το επιβλητικό 25-11.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Παπακοσμάς.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-19

2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-12, 25-13

3ο σετ: 7-8, 10-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-11

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και το Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-13, 19-25, 25-11) σε 92'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 9 (3/3 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μαρούλης 6 (1/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λινζ 12 (8/18 επ., 4 άσσοι, 19% υπ. - 7% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (18/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 17 (15/25 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 14% άριστες), Γάτσης 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι, Σταυρακάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιγκελ 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Μπέλος 4 (4/12 επ.), Ανδρεόπουλος 11 (9/16 επ., 2 άσσοι, 41% υπ. - 20% άριστες), Πανταλέων 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Μπολζάνι 15 (13/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες) / Γκούζντα (λ, 44% υπ. - 28% άριστες), Ρουσόπουλος, Κουμιώτης, Ένσινγκ 3 (3/16 επ.).

Ο τεχνικός του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που κλείνουμε την χρονιά με νίκη και καλή εμφάνιση. Οι παίκτες μου έδειξαν ένα πάρα πολύ καλό πρόσωπο στα τρία από τα τέσσερα σετ, όπου και κερδίσαμε. Ο Παθηναϊκός πάλεψε και μας πίεσε ιδιαίτερα στο τρίτο σετ, όπου και πήρε. Εμείς στη συνέχεια αντιδράσαμε σωστά και φτάσαμε στη νίκη».

Για τον κύκλο που έκλεισε με συνεχή και δύσκολα παιχνίδια ο τεχνικός του Φοίνικα είπε: «Πράγματι έκλεισε μία δύσκολη περίοδο για εμάς, όπου είχαμε δυνατά και δύσκολα παιχνίδια. Παρόλα αυτά εμείς από την πλευρά μας συνεχίζουμε να δουλεύουμε, καθώς δεν έχουμε αρκετό χρόνο στη διάθεσή μας. Αφού θα έχουμε και πάλι πολλά ματς σε σύντομο χρονικό διάστημα. Γι’ αυτό αποφασίσαμε να δώσουμε μία μικρή άδεια στους αθλητές μας να πάρουν κάποιες ανάσες και να περάσουν τις γιορτές με τις οικογένειές τους».

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Από την πλευρά μας προσπαθήσαμε για το καλύτερο. Είχαμε κάποιο επιθετικό πρόβλημα στο τέταρτο σετ όπου και ο Φοίνικας το πήρε σχετικά εύκολα. Η ομάδα της Σύρου ήταν πολύ καλή και πήρε δίκαια τη νίκη».

Ο τεχνικός τους Παναθηναϊκού έχει περάσει από τον Πάγκο του Φοίνικα και έχει κρατήσει καλές σχέσεις με τους φίλου της ομάδας, κι αυτό φάνηκε μετά το τέλος του αγώνα, όπου τον περίμεναν για να του μιλήσουν. «Είμαι χαρούμενους που διατηρώ φιλικές σχέσεις με τους ανθρώπους της Σύρου. Είναι μεγάλη μου χαρά όποτε επιστρέφω στο νησί, καθώς γνωρίζων πως με αγαπούν και τους αγαπών. Χρόνια πολλά σε όλον τον κόσμο με υγεία κι ευτυχία», συμπλήρωσε.