Facebook Pixel Sportdog.gr | Γράφτηκε ιστορία - Τελικός έπος στη σφαιροβολία
| 2018-03-04 04:36:00

Γράφτηκε ιστορία - Τελικός έπος στη σφαιροβολία

Ο καλύτερος τελικός στην ιστορία του αγωνίσματος.

Ο καλύτερος τελικός στην ιστορία του αγωνίσματος στην διοργάνωση έγινε στη σφαιροβολία Ανδρών. Εκεί επτά αθλητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους με βολές πάνω από τα 21,00 μ. κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ ξανά.

Παράλληλα ο νικητής, Τόμας Γουόλς, στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια - ήταν νικητής και με το 22,13 μ. της πρώτης βολής - σημείωσε 22,31 μ. και βελτίωσε το ρεκόρ αγώνων, το οποίο κρατούσε από το 1987 και την πρώτη διοργάνωση και ανήκει στον σπουδαίο Ουλφ Τίμερμαν με 22,24 μέτρα! Παράλληλα ο Νεοζηλανδός έγινε ο τέταρτος αθλητής όλων των εποχών στον κλειστό στίβο και ο κορυφαίος φέτος στον κόσμο. Ο αθλητής υπερασπίστηκε το μετάλλιο, που κατέκτησε στο Πόρτλαντ. Το τρίτο του ασημένιο μετάλλιο στην σειρά αγώνων κατέκτησε ο Ντάβιντ Στορλ (Γερμανία) με 21,44 μ., ενώ τρίτος με την ίδια προσπάθεια ήταν ο Τόμας Στάνεκ.