09/03/18 - 03:28

Μεγάλη επιτυχία για τους Έλληνες ιστιοπλόους – Σάρωσαν τα πάντα στο 28ο Athens Eurolymp Week

Δείτε τις επιδόσεις.

Sportdog Team
Μεγάλη επιτυχία για τους Έλληνες ιστιοπλόους – Σάρωσαν τα πάντα στο 28ο Athens Eurolymp Week
469views 0shares
Παναιτωλικός – Απόλλων και Πανιώνιος – Λεβαδειακός παίζουν στο νέο Pamestoixima.gr με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις.

Με θρίαμβο των Ελλήνων ιστιοπλόων ολοκληρώθηκε την Πέμπτη στον Σαρωνικό κόλπο το 28ο ATHENS EUROLYMP WEEK με την συμμετοχή 600 αθλητών περίπου από 12 χώρες. Όπως και στις διεθνείς κατηγορίες έτσι και στις ολυμπιακές οι ιστιοπλόοι μας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και κατέκτησαν τα 17 από τα 24 μετάλλια συνολικά.

Τα υπόλοιπα 7 μοιράστηκαν οι Ελβετία (χρυσό), Κύπρος (1 αργυρό και 3 χάλκινα), Σουηδία (χάλκινο) και Τουρκία (χάλκινο). Ελληνικά ήταν και τα 9 μετάλλια στις τρεις παραολυμπιακές κατηγορίες.

Τα τελικά αποτελέσματα έχουν ως εξής:

470 (19 σκάφη, 11 ιστιοδρομίες) 1. Π. Μάντης – Π. Καγιαλής 21β.

2. Β. Παπουτσόγλου – Ι. Ορφανός 25β. 3. Α. Ντάνχλμπεργκ – Φ. Μπέργκστρομ (Σουηδία) 47β.

49er ( 5 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) 1. Π. Καμπουρίδης – Σ. Νούτσος 14β.

2. Σ. Σωτηρίου - Δ. Μπενάκης 15β. 3. Γ. Βάσιλας – Α. Παναγιωτίδης 16β.

ΦΙΝΝ (7 σκάφη, 5 ιστιοδρομίες) 1. Ι. Μιτάκης 4β. 2. Α. Τσότρας 9β.

3. Π. Ιορδάνου ( Κύπρος) 12β.

RSX 9.5 ΑΝΔΡΩΝ (11 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) 1. Β. Κοκκαλάνης 10β.

2 Α. Καριόλου (Κύπρος) 20β. 3. Μ. Μαλεκίδης (Κύπρος) 40β.

RSX 8.5 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ( 6 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) 1. Α. Σκαρλάτου 38β.

2. Α. Δίβαρη 48β. 3. Ν. Λάππα ( Κύπρος) 73β.

RSX 8.5 ΝΕΩΝ (9 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) 1. Λ. Τσορτανίδης 10β.

2. Χ. Κόγιας 21β. 3. Ν. Σιλιτζόγλου 35β.

ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ (36 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες) 1. Α. Μπουγιούρης 17β. 2. Α. Παναγιωτίδης 22β. 3. Σ. Μουσταφά (Τουρκία) 30β.

ΛΕΙΖΕΡ ΡΑΝΤΙΑΛ ( 22 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες) 1. Ζ. Μάουντ (Ελβετία) 16β. 2. Β. Καραχάλιου 21β. 3. Α. Φακίδη 24β.

HANSA 2.3 ( 4 σκάφη, 6 ιστιοδρομίες) 1. Γ. Καρτσάτος 6β.

2. Γ. Αργυρίου 8β. 3. Α. Κουμουτσάκου 15β.

HANSA 303 (3 σκάφη, 6 κούρσες) 1. Ε. Αχλάτης 5β. 2. Ε. Κουρούβανη 10β. 3. Σ. Δραγανίδου 20β.

2. 4 mr (3 σκάφη, 6 κούρσες) 1. Θ. Χωραφιάρης 5β. 2. Ν. Πατεράκης 10β.

3. Σ. Καλλιγέρης 13β.

Η τελετή λήξης και η απονομή των μεταλλίων στους νικητές θα πραγματοποιηθεί στον Ν.Ο.Π.Φ. στις 7 το απόγευμα.

Αναλυτικά μπορείτε να δείτε όλα τα τελικά αποτελέσματα στο site της ομοσπονδίας www.eio.gr


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ