Facebook Pixel Sportdog.gr | Χάλκινο η Παπαδημητρίου στο ατομικό τραμπολίνο νεανίδων
| 2018-04-16 05:34:00

Χάλκινο η Παπαδημητρίου στο ατομικό τραμπολίνο νεανίδων

Μεγάλη επιτυχία!

Άλλο ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελλάδα στο 26ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τραμπολίνο, που διεξήχθη στο Μπακού. Η Αναστασία Παπαδημητρίου πήρε την 3η θέση στον τελικό του ατομικού νεανίδων με 50,720 βαθμούς. Το χρυσό κατέκτησε η Λευκορωσίδα Κατσιαρίνα Γιαρσόβα με 54,505 β. και το ασημένιο η συμπατριώτισσά της Αλιαξάντρα Σταλιαρόβα με 52,255 β.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά στην διοργάνωση η 16χρονη Ελληνίδα, καθώς μαζί με τις Αγγελική Καλπαξή, Αντωνία Σακελλαρίδου, Λυδία Τσακαλίδου, ήταν μέλος και της Εθνικής ομάδας των νεανίδων που πήρε το χάλκινο στο ομαδικό. Στον τελικό του συγχρονισμένου τραμπολίνο νεανίδων, οι Αγγελική Καλπαξή και Λυδία Τσακαλίδου πήραν την 5η θέση με 40,025 βαθμούς.

Τα μετάλλια στο αγώνισμα κατέκτησαν τα ζευγάρια της Ρωσίας (45,600 β.), της Λευκορωσίας (45,400 β.) και της Γαλλίας (43,200 β.). Με αυτά τα δύο χάλκινα η Ελλάδα έφτασε συνολικά τα τρία μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς το 2010 στην Βάρνα, ο Απόστολος Κουταβάς είχε κατακτήσει το χρυσό στο ατομικό τραμπολίνο εφήβων.