Facebook Pixel Sportdog.gr | Μαχητική ψυχή τα παλικάρια του Παναθηναϊκού - Νίκησαν και έσωσαν την κατηγορία!
Άλλα Σπορ
| 2018-04-26 22:40:00

Μαχητική ψυχή τα παλικάρια του Παναθηναϊκού - Νίκησαν και έσωσαν την κατηγορία!

Νίκη με 3-1 στο Αιγίνιο και παραμονή!

Δήλωσε συμμετοχή τελευταία στιγμή, έφτασε στον πάτο τον Γενάρη, όμως η ψυχή του Παναθηναϊκού... ήταν εκεί. Και στο παρά πέντε σώθηκε ανατρέποντας όλα τα προγνωστικά. Νίκησε στο Αιγίνιο 3-1 μπροστά σε 200 οπαδούς του και σώθηκε μαθηματικά!

Νίκη... σαν πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό καθώς γλίτωσε τη μεγαλύτερη ντροπή της ιστορίας του. Οι πράσινοι δεν έχουν υποβιβαστεί ποτέ στην ιστορία τους και δεν θα συμβεί ούτε στα.. χειρότερά τους.

Παίζοντας με καρδιά και με την συμπαράσταση 200 Παναθηναϊκών πήρε εύκολα το διπλό που τον κρατάει στην κατηγορία και το οφείλει βασικά σε τρεις άξονες: α) Στους παλιούς Ανδρεόπουλο, Πανταλέων που κράτησαν την ομάδα στα δύσκολα β) Στην αφανή διοίκηση που κάτω από τρομερά αντίξοες συνθήκες επέλεξε να δηλώσει συμμετοχή κρατώντας όρθιο τον σύλλογο όταν βούλιαζε γ) Στους τρεις ξένους που ήρθαν τελευταία στιγμή και πληρώθηκαν από τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο για να σωθεί το τμήμα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μετά από χαμένη επίθεση του Παπαδόπουλου πήρε διαφορά τριών πόντων (7-4) με την οποία πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) με τον Καρντόσο. Μετά την αναγκαστική διακοπή ένα λάθος του Στρούγκαρ αλλά και τα μπλοκ του Σίλμπεράνγκελ έδωσε τον Παναθηναϊκό «αέρα» πέντε πόντων για το 11-6.

Με άσο του Μπατατζίμ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-8 κι έφτασε στο 16-10 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το χαμένο σερβίς του Ντίνα. Με τα καλά σερβίς του Κιχάδα η Νίκη μείωσε στον πόντο (18-17) αλλά σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αντίδραση. Με Καρντόσο, Μπατατζίμ αλλά και τα μπλοκ του Πανταλέοντα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάτησε γκάζι και πήρε το πρώτο σετ με 25-20.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε στο δεύτερο σετ η Νίκη Αιγινίου. Η ομάδα του Οικονομίδη προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 4-0 με τον Μαυροβουνιώτη και ο Παναθηναϊκός κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να ισοφαρίσει. Οι γηπεδούχοι κρατούσνα τη διαφορά άνω των τριών πόντων σε όλη τη διάρκεια του σετ με τους πράσινους να μειώνουν σε 20-18 μετά από χαμένη επίθεση του Ντίνα. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα κατέκτησαν το σετ με 25-21 και ισοφάρισαν σε 1-1 διατηρώντας τις ελπίδες τους για παραμονή.

Οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν τα πάντα στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-5 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από λάθος του Κιχάδα για να πλησιάσει η ομάδα του Αιγινίου (8-7) μετά από επίθεση του Στρούγκαρ. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν και πάλι την απάντηση όταν και με σερί 3-0 έφτασαν στο 11-8 με άσο του Καρντόσο.

Η Νίκη πλησίασε και πάλι (12-11) με μπλοκ του Κιχάδα αλλά σερί λάθη των γηπεδούχων έδωσαν στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να προσπεράσει ξανά για το 16-12 και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 21-15 ενώ η λάθος επίθεση του Στρούγκαρ ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στην κατάκτηση του σετ και να προσπεράσει με 3-1.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει διαφορά από το ξεκίνημα. Με τον Πανταλέοντα και τον Μπέλο να δίνουν όλα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και παράλληλα κέρδισε την παραμονή της στην κατηγορία.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ PLAY OUT (9-11 θέσεις):

1η αγωνιστική: Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)

2η Αγωνιστική: Τετάρτη 11 Απριλίου, 20.30:  Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)

3η Αγωνιστική: Κυριακή 15 Απριλίου, 17.00: Εθνικός Αλεξ. - Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15)

4η Αγωνιστική: Τετάρτη 18 Απριλίου, 19.00: Εθνικός Αλεξ. – Νίκη Αιγινίου 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)

5η Αγωνιστική: Πέμπτη 26 Απριλίου, 20.00: Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός 1-3 (20-25, 25-21, 19-25, 17-25)

6η Αγωνιστική: Δευτέρα 30 Απριλίου Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλ.