25/06/18 - 06:05

Αφιέρωμα στο F8 των παίδων στο Χάντμπολ

Στην Προσοτσάνη θα βρεθεί από αύριο έως και την Πέμπτη το… μέλλον του αθλήματος.

Sportdog Team
Αφιέρωμα στο F8 των παίδων στο Χάντμπολ
323views 0shares

Στο κλειστό γυμναστήριο της Προσοτσάνης στο διάστημα 25-28 Ιουνίου 2018 θα διεξαχθεί η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων γνωστό ως Final-8, υπό την επίβλεψη της ΕΑΠ/ΟΧΕ και την υποστήριξη των Δήμου Προσοτσάνης και του σωματείου ΑΟ Προσοτσάνης.

Η φετινή θα είναι η 36η διοργάνωση τελικής φάσης Πανελληνίου πρωταθλήματος παιδικών ομάδων, με δικαίωμα συμμετοχής για αθλητές γεννημένους το 2002 & 2003, οπότε συνδέεται αναπόφευκτα με μια ηλικία που θα δώσει το 2021 το παρόν της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων που θα διοργανωθεί στην Ελλάδα.

Εκ των πραγμάτων το γεγονός αυτό προσδίδει ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον και φυσικά συγκεντρώνει τα βλέμματα για ευνόητους λόγους. Οι ομάδες από όλη τη χώρα που εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στη διοργάνωση αναμένεται να δώσουν συγκλονιστικές «μάχες» μέχρι κάποια από αυτές να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ενώ οι αθλητές που αποτελούν το μέλλον του αθλήματος θα προσπαθήσουν να δώσουν τα διαπιστευτήριά τους.

Οι όμιλοι

Α΄ όμιλος: ΑΣΕ Δούκα, Φίλιππος Βέροιας, ΠΑΟΚ, ΧΑΝΘ

Β΄ όμιλος: ΑΕΣΧ Πυλαίας, Αερωπός Έδεσσας, ΑΕΚ, Διομήδης Άργους

Συνήθως στην πρώτη χρονιά των ηλικιών Παίδων δεν υπάρχουν ακλόνητα φαβορί αφού οι αθλητές μεταλλάσσονται είτε θετικά είτε αρνητικά από μήνα σε μήνα οπότε τα προγνωστικά είναι παρακινδυνευμένα. Ωστόσο με κριτήριο την πορεία τους στα OPEN Παμπαίδων αλλά και τη φετινή τους πορεία, Φίλιππος, Δούκας και ΠΑΟΚ από τον Α΄ όμιλο, ΑΕΚ, Διομήδης Άργους και Πυλαία από τον Β΄ βρίσκονται σε πλεονεκτικότερη θέση για είσοδο στην τετράδα και στη διεκδίκηση των μεταλλίων, ενώ Αερωπός Έδεσσας και ΧΑΝΘ έχουν τον τίτλο του αουτσάιντερ.

Με το σύστημα του Final -8

Διάφορα συστήματα έχουν επιλεγεί από την ΟΧΕ στη διεξαγωγή των τελικών φάσεων των παιδικών πρωταθλημάτων. Από το ξεκίνημα και επί πολλά χρόνια ίσχυε αυτό των 12 ομάδων (2 όμιλοι των 6, με χιαστί αγώνες και κατατάξεις). Στη συνέχεια διαφοροποιήθηκε το σύστημα των 12 ομάδων με 3 ομίλους (με πρόκριση των 3 πρώτων και του καλύτερου δεύτερου), το σύστημα των 12 ομάδων με 4 ομίλους των 3 ομάδων (ίσως το πιο άδικο). Μία χρονιά (1997) εφαρμόστηκε το σύστημα των «16» φιναλίστ, ενώ για πολλά χρόνια η ΟΧΕ επέλεξε το σύστημα των «8» (με δύο ομίλους και χιαστί αγώνες). Ακολούθησε το σύστημα με συμμετοχή 10 ομάδων (δύο όμιλοι των 5 ομάδων και χιαστί παιχνίδια) και από το 2011-2015 το Final-6. Από το 2016 επανήλθε το Final-8, με άλλη όμως μορφή (μεταφορά αποτελεσμάτων και βαθμολογία στη B΄ φάση) και όχι τους παραδοσιακούς νοκ-άουτ ημιτελικούς και τελικούς.

Για πρώτη φορά στην Προσοτσάνη

Αναμφισβήτητα η «μητέρα» των παιδικών πρωταθλημάτων είναι η Πεντέλη. Εκεί φιλοξενήθηκαν οι 16 πρώτες διοργανώσεις από το 1983, έως το 1998. Βέβαια το αγωνιστικό σκέλος μέχρι το 1989, γίνονταν σε κλειστά γυμναστήρια (Χαλανδρίου, Σπύρου Λούη, ΟΑΚΑ) ενώ η διαμονή στις κατασκηνώσεις του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας. Μετά το 1989 κατασκευάστηκαν τα ανοιχτά γήπεδα εντός της κατασκήνωσης και οι αγώνες έμειναν στην Πεντέλη, μέχρι δηλαδή το 1998 όταν και κάηκε από την μεγάλη πυρκαγιά.

Η πρώτη, εκτός Πεντέλης διοργάνωση, έγινε το 1999 στη Νάουσα, με τις τελικές φάσεις να τις αναλαμβάνουν έκτοτε συνολικά 11 πόλεις, αφού τέσσερις διοργανώσεις τις υποδέχθηκε η Κατερίνη (2000, 2001, 2004, 2016), τρεις ο Ατέρμονας Κιλκίς (2007, 2008 και 2009), δύο το Λουτράκι Κορινθίας (2002 και 2003), η Βέροια (2006, 2012), η Αθήνα (2010, 2014) και η Θεσσαλονίκη (2015, 2017) και από μία το Λιτόχωρο Πιερίας (2005), το Άργος (2011), η Πτολεμαΐδα (2014) και φέτος για πρώτη φορά η Προσοτσάνη. Η κωμόπολη του Ν. Δράμας έχει αναπτύξει ένα αξιοζήλευτο σύστημα προσέλκυσης αγοριών αλλά και κοριτσιών στο άθλημα και σίγουρα αξίζει απόλυτα την ευκαιρία να κάνει ένα καλό τεστ και σε οργανωτικά ζητήματα αναλαμβάνοντας μια τελική φάση, έστω κι αν η πολύ καλή παιδική της ομάδα αποκλείστηκε από τα τελικά.

Κορυφαίος σε συμμετοχές ο Φίλιππος

Διψήφιο αριθμό συμμετοχών στις 36 (με τη φετινή διοργάνωση) τελικές φάσεις των Πανελληνίων Παιδικών πρωταθλημάτων έχουν 8 σύλλογοι. προεξέχοντος φυσικά του Φιλίππου με 29, που είναι μακράν (όπως και στο Εφηβικό) η κορυφαία ομάδα. Οι 3 πρώτοι ωστόσο σύλλογοι στην συνολική κατάταξη (Φίλιππος, Δούκας, ΧΑΝΘ) δίνουν και φέτος το παρόν τους εκπροσωπώντας τις λεγόμενες παραδοσιακές δυνάμεις των ισχυρών παιδικών ομάδων. Οι σύλλογοι που έχουν πάρει μέρος σε όλες τις διοργανώσεις είναι συνολικά 76.

Oι συμμετοχές αναλυτικά:

1. Φίλιππος Βέροιας 29

2. ΑΣΕ Δούκας 20

3. Χ.Α.Ν.Θ. 18

4. Ιωνικός ΝΦ 17

5. Φαίακας Κέρκυρας 13

6. Ζαφειράκης Νάουσας 11

-. ΓΑΣ Κιλκίς 11

-. Αρίων Πτολεμαίδας 11

9. Φοίβος Συκεών 09

-. Πανελλήνιος 09

11. ΓΕ Βέροιας 08

12. ΒΑΟ

-. Γ.Σ. Δράμας 07

14. Άρης Νίκαιας, Δίας Π, Αρχέλαος Κ, Περιστέρι Χ, ΑΓΣ Ιωαννίνων 06

19. Διομήδης Άργους 05

20. ΑΕΣΧ Πυλαίας, ΠΑΟΚ, Άρης Θεσσαλονίκης, ΓΣ Κορωπίου, Αθηναϊκός, Ν. Ελβετία, Ν. Ιωνία, Ηρακλής Πατρών, Αλκυών Δρεπάνου 04

29. Αερωπός Έδεσσας, ΔΙΚΕΑΣ, Δράμα ΄86, Αδαμάντιος "Καλαμαρί", Κυχρέας Σαλαμίνας, ΑΟ Σερρών, ΑΕ Χαλανδρίου, Έσπερος Πατρών, Αριστέας Άργους, Ολυμπιακός Πατρών, Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης

03

40. Πανιώνιος, Α.Ο. Ιωαννίνων, Άρης Χανίων, ΑΟ Δράμας, ΑΕ "Εμποροϋπάλληλοι" Αθηνών, ΑΟ Μυτιλήνης, Π.Κ. Νεάπολης Θεσ, Δόξα Δράμας, Αμβρακία Άρτας, Άθλεση Χανίων, Πήγασος Αγρινίου, Ακαδημία Φλώρινας

02

52. ΑΕΚ, ΓΑΣ Καματερό, Αμύντας Αμυνταίου, , Αναγέννηση Βύρωνα, ΑΕΠ Ξάνθης, Πρωτέας Αλεξανδρούπολης, Αστέρας Αλεξανδρούπολης, Εύξεινος Λέσχη Φλώρινας, ΓΕ Φλώρινας, ΑΟΑ Καστοριάς, Αναγέννηση Άρτας, Γ.Σ. Άργους, Μεδεών Βοιωτίας, ΕΣΝ Βριλήσσια, Θρίαμβος Πατρών, ΑΓΕ Βόλου, Δόλοπας Καρδίτσας, Θρίαμβος Ν. Κόσμου, Πήγασος Αγρινίου, Προοδευτική Αγρινίου, Ποσειδών Λουτρακίου, Ποσειδών Βέροιας, Αρίων Μυτιλήνης, Ερμής Μυτιλήνης, Κύπρος. 01

Πολυνίκης ο Φίλιππος

Πολυνίκης σύλλογος σε «χρυσά» και σε σύνολο μεταλλίων στις 35 διοργανώσεις των Παιδικών πρωταθλημάτων θα παραμένει για πολλά ακόμη χρόνια ο Φίλιππος Βέροιας που έχει 19, με 10 χρυσά, 4 αργυρά και 5 χάλκινα μετάλλια. Εννέα μετάλλια έχει ο Ιωνικός Ν.Φ (3-2-4), επτά ο Ζαφειράκης Νάουσας (2–3-2) και ο Δούκας (1-2-4) και έξι η ΧΑΝΘ (0-5-1). Από την πεντάδα που προπορεύεται σε σύνολο μεταλλίων οι «3» (Φίλιππος, Δούκας και ΧΑΝΘ) θα είναι παρόντες με την ελπίδα να αυξήσουν τη συγκομιδή τους. Αναλυτικά οι σχετικοί πίνακες με τις χρονιές, τα έτη γέννησης των αθλητών που είχαν δικαίωμα συμμετοχής και την κατανομή των μεταλλίων:

Διοργάνωση Έτος γέννησης αθλητών 1η θέση 2η θέση 3η θέση

1η-1983 1967-1968-1969 Κυχρέας Σαλαμίνας Α.Ο.Δράμας Αθηναϊκός

2η-1984 1968-1969-1970 Φίλιππος Β. Α.Ε.Χαλανδρίου Α.Ε.Ε.Α

3η-1985 1969-1970-1971 Φίλιππος Β. Κυχρέας Σαλ. Ιωνικός Ν.Φ

4η-1986 1970-1971 Ιωνικός Ν.Φ Φοίβος Συκεών Δούκας

5η-1987 1971-1972 Ν. Ελβετία Φίλιππος Βέροιας Βριλήσσια

6η-1988 1972-1973 Ν. Ελβετία Φίλιππος Βέροιας Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων

7η-1989 1973-1974 Ιωνικός Ν.Φ Γ.Ε.Βέροιας Αθηναϊκός

8η-1990 1974-1975 Γ.Α.Σ.Κιλκίς Πανελλήνιος Φίλιππος Βέροιας

9η-1991 1975-1976 Φίλιππος Βέροιας Πανελλήνιος Γ.Α.Σ.Κιλκίς

10η-1992 1976-1977 Γ.Ε.Βέροιας Φίλιππος Βέροιας Δούκας

11η-1993 1977-1978 Γ.Ε.Βέροιας Δούκας Φίλιππος Βέροιας

12η-1994 1978-1979 Αρχέλαος Κ. Β.Α.Ο Αριστέας Άργους

13η-1995 1978-1979 Αρχέλαος Κ. Περιστέρι Χανίων Φαίακας Κ

14η-1996 1980-1981 Αρχέλαος Κ. Χ.Α.Ν.Θ. Ολυμπιακός Πατρών

15η-1997 1980-1981 Αρχέλαος Κ. Χ.Α.Ν.Θ. Φίλιππος Βέροιας

16η-1998 1982-1983 Φίλιππος Βέροιας Δίας Π. Β.Α.Ο

17η-1999 1982-1983 Β.Α.Ο. Δίας Π. Ζαφειράκης Νάουσας

18η-2000 1984-1985 Γ.Σ.Κορωπίου Καλαμαρί Β.Α.Ο.

19η-2001 1984-1985 Β.Α.Ο. Γ.Σ.Κορωπίου Φαίακας Κ.

20η-2002 1985-1986 Δίας Π. Ζαφειράκης Νάουσας Χ.ΑΝ.Θ.

21η-2003 1986-1987 Ιωνικός Ν.Φ. Χ.Α.Ν.Θ. Δίας Π.

22η-2004 1987-1988 Δίας Π. Άρης Θ. Ιωνικός Ν.Φ.

23η-2005 1988-1989 Άρης Θ. Φαίακας Κ. Δούκας

24η-2006 1989-1990-1991 Φίλιππος Β. Άρης Θ. Αερωπός Έδεσσας

25η-2007 1990-1991 Αερωπός Έδεσσας Χ.Α.Ν.Θ. Ιωνικός Ν.Φ.

26η 2008 1992-1993 Ζαφειράκης Νάουσας Χ.Α.Ν.Θ. ΓΑΣ Κιλκίς

27η 2009 1992-1993 Φίλιππος Β. Ιωνικός Ν.Φ. Ζαφειράκης Νάουσας

28η 2010 1994-1995 Φίλιππος Βέροιας Ιωνικός Ν.Φ. ΠΑΟΚ

29η 2011 1994-1995 Φίλιππος Βέροιας Άρης Θ. Διομήδης Άργους

30η 2012 1996-1997 Ζαφειράκης Νάουσας Φίλιππος Βέροιας Δούκας

31η 2013 1996-1997 Δούκας Ζαφειράκης Φίλιππος

32η 2014 1998-1999 ΑΕΣΧ Πυλαίας Πανελλήνιος Φίλιππος

33η 2015 1998-1999 ΑΕΣΧ Πυλαίας Δούκας ΔΙΚΕΑΣ

34η 2016 2000-2001 Φίλιππος Β. Ζαφειράκης Ιωνικός Ν.Φ.

35η 2017 2000-2001 Φίλιππος Β. Φοίβος Σ. Άρης Ν.

Η «Βίβλος» των μεταλλίων

Ομάδα «χρυσά» «αργυρά» «χάλκινα» Σύνολα

Φίλιππος Βέροιας 10 4 5 19

Ιωνικός Ν.Φ 3 2 4 9

Ζαφειράκης Νάουσας 2 3 2 7

ΑΣΕ Δούκας 1 2 4 7

Χ.Α.Ν.Θ. 0 5 1 6

Δίας Πολίχνης 2 2 1 5

Β.Α.Ο. 2 1 2 5

Αρχέλαος Κατερίνης 4 0 0 4

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 1 3 0 4

Γ.Ε. Βέροιας 2 1 0 3

ΓΑΣ Κιλκίς 1 0 2 3

Φαίακας Κέρκυρας 0 1 2 3

Πανελλήνιος ΓΣ 0 3 0 3

ΑΕΣΧ Πυλαία 2 0 0 2

Ν. Ελβετία 2 0 0 2

ΓΣ Κορωπίου 1 1 0 2

Κυχρέας Σαλαμίνας 1 1 0 2

Αερωπός Έδεσσας 1 0 1 2

Αθηναικός Βύρωνα 0 0 2 2

ΠΑΣ Φοίβος Συκεών 0 2 0 2

Καλαμαρί «Αδαμάντιος» 0 1 0 1

ΑΟΔράμας 0 1 0 1

ΑΕ Χαλανδρίου 0 1 0 1

Περιστέρι Χανίων 0 1 0 1

ΠΑΟΚ 0 0 1 1

Άρης Νίκαιας 0 0 1 1

Διομήδης Άργους 0 0 1 1

ΔΙΚΕΑΣ 0 0 1 1

Βριλήσσια 0 0 1 1

ΑΕ.Εμπορουπάλληλοι 0 0 1 1

ΑΓΣ Ιωαννίνων 0 0 1 1

Ολυμπιακός Πατρών 0 0 1 1

Αριστέας Άργους 0 0 1 1

ΣΥΝΟΛΑ 35 35 35 105

Ενδιαφέροντα στατιστικά

• Στην κατανομή των μεταλλίων και στην άτυπη «μάχη» των Ενώσεων η ΕΣΧΚΜακεδονίας έχει την πρωτιά με 35 μετάλλια, η ΕΣΧΑθηνών έχει 32, η ΕΣΧΘεσσαλονίκης 29, η ΕΣΧΒΔΕλλάδος 4, η ΕΣΧΠελλοπονήσσου 3, η ΕΣΧΑΜΑΘ 1 και η ΤΕ Κρήτης 1.

• Ένα εντυπωσιακό ρεκόρ διατηρεί ο Αρχέλαος Κατερίνης που με μόλις 4 συμμετοχές έχει κατακτήσει ισάριθμα «χρυσά» μετάλλια και μάλιστα σερί στην περίοδο 1994-1997. Το σερί μάλιστα αυτό καμία ομάδα δεν μπόρεσε να το σπάσει, με τον Φίλιππο να φτάνει κοντά να το ισοφαρίσει την περίοδο 2009-2011, αλλά δεν τον άφησε το 2012 ο «γείτονάς» του Ζαφειράκης.

• Οι ομάδες που έχουν ανέβει στο σκαλί του βάθρου είναι 33, ενώ συνολικά το παρών στην 36 χρονη διαδρομή το έχουν δώσει 76 σύλλογοι.

• Εκτός της «παραδοσιακής» πρώτης τριάδας (Φίλιππος, Δούκας, ΧΑΝΘ) οι υπόλοιποι φιναλίστ βρίσκονται χαμηλά στη σχετική κατάταξη προκρίσεων, με τον Διομήδη να έχει ανέβει φέτος στην 19η θέση (με 5 συμμετοχές), οι ΑΕΣΧΠυλαίας και ΠΑΟΚ με 4 συμμετοχές βρίσκονται στην 20η θέση (με άλλους 7 συγκάτοικους), ο Αερωπός στην 29η θέση με 3 συμμετοχές (με άλλους 10 συγκάτοικους), ενώ η ΑΕΚ κάνει το ντεμπούτο της.

Το πρόγραμμα των αγώνων

F8 Παίδων

Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018

Α’ φάση (1η αγωνιστική)

09:00 Φίλιππος Βέροιας- ΧΑΝΘ

11:00 ΑΣΕ Δούκα- ΠΑΟΚ

13:00 Αερωπός Έδεσσας- Διομήδης Άργους

15:00 ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΑΕΚ

Α’ φάση (2η αγωνιστική)

19:00 Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ

21:00 ΑΣΕ Δούκα- ΧΑΝΘ

Τρίτη 26 Ιουνίου 2018

Α’ φάση (2η αγωνιστική)

09:00 Αερωπός Έδεσσας- ΑΕΚ

11:00 ΑΕΣΧ Πυλαίας- Διομήδης Άργους

Α’ φάση (3η αγωνιστική)

13:00 ΠΑΟΚ- ΧΑΝΘ

15:00 ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας

19:00 ΑΕΚ- Διομήδης Άργους

21:00 ΑΕΣΧ Πυλαίας- Αερωπός Έδεσσας

Τετάρτη 27 Ιουνίου 2018

Β’ φάση (1η αγωνιστική)

13:00 Α3-Β4

15:00 Α4-Β3

17:00 Α1-Β2

19:00 Α2-Β1

Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018

Β’ φάση (2η αγωνιστική)

08:30 Α4-Β4

10:15 Α3-Β3

12:00 Α2-Β2

13:45 Α1-Β1


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ