09/07/18 - 23:36

Πρωταθλητής ο Άρης στις παγκορασίδες

Ο Άρης νίκησε με 3-1 σετ τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελλήνιου τουρνουά Παγκορασίδων και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Sportdog Team
Πρωταθλητής ο Άρης στις παγκορασίδες
343views 0shares
TAGS
Παναιτωλικός – Απόλλων και Πανιώνιος – Λεβαδειακός παίζουν στο νέο Pamestoixima.gr με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις.

Ο Άρης νίκησε με 3-1 σετ τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελλήνιου τουρνουά Παγκορασίδων και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας. Μάλιστα, ο Άρης φέτος αναδείχθηκε πρωταθλητής σε όλες τις αναπτυξιακές κατηγορίες (Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων).

Αυτός είναι ο δεύτερος τίτλος των «κιτρινόμαυρων» στις Παγκορασίδες μετά το 2000.

Πρόγραμμα τελικής φάσης Παγκορασίδων

1η αγωνιστική

Άρης - Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 (25-23, 25-17, 25-22)

ΑΕΚ - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 0-3 (18-25, 19-25, 23-25)

2η αγωνιστική

ΑΕΚ - Άρης 1-3 (20-25, 22-25, 25-18, 23-25)

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - Ηρακλής Κηφισιάς 1-3 (25-16, 21-25, 24-26, 23-25)

3η αγωνιστική

Ηρακλής Κηφισιάς - ΑΕΚ 3-1 (25-11, 16-25, 25-19, 25-13)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ταμπουρατζής): Αρμόνη, Καμπυλαύκα, Καλαθάκη, Γαλανοπούλου, Παπαβλάχου, Κάστανου, Γκάντη, Μαρμαροτούρη, Κελεπούρη, Χλη, Χολέβα, Δεριζιώτη, Σερδερίκη.

ΑΕΚ (Γκόγκου): Αντωνίου, Λαγού, Αντωνιάδη, Καπνίδου, Γεωργακοπούλου, Πλουμίστου, Παναγιωτοπούλου, Χατζηγιακουμίδη, Μαστορά, Κούτσικου, Νανού, Κρεμμυδά, Σακελλαρίδου, Παπά.

Άρης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-1 (25-22, 22-25, 25-21, 25-18)

ΑΡΗΣ (Παπαδημητρίου): Μουχτσή, βασιλειάδου, Κωνσταντινίδου, Μήνου, Χαμουρούδη, Αλμπάνη, Συμεωνίδου, Ερμεΐδου, Γκιάτα, Μπίδιου, Μπρουκς, Γκολστάιν, Φένια.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Ιόφτσεβ): Μάγγα, Ζιώγα, Λαλού, Βαϊοπούλου, Μπάλλα, Σεκλειζιώτη, Νταφοπούλου, Στατήρη, Παραφέστα, Παπαμιχαήλ, Μαυρομάτη, Μακρυγιάννη, Γαργαλά, Τσιλιάκου.

Βαθμολογία

1. Άρης 6β. (9-2)

2. Ηρακλής Κηφισιάς 6β. (6-5)

3. Φιλαθλητικός Λάρισας 3β. (5-6)

4. ΑΕΚ 0β. (2-9)

Χρυσή βίβλος

2000: (ΣΕΦ/Περαιάς) Α.Σ.Αρης

2001: (Κερατσίνι/Πειραιάς) Ηρακλής Κηφισιάς

2002: (Μετς/Αθήνα) Ηρακλής Κηφισιάς

2003: (Μετς/Αθήνα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός

2004: (Ελευθέρια/Θεσσαλονίκη) Ηρακλής Κηφισιάς

2005: (Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη) Εαρινός Καλαμαριάς

2006: (Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη) Ηρακλής Κηφισιάς

2007: (Κηφισιά/Αθήνα) Ηρακλής Κηφισιάς

2008: (Αχαρνές/Αθήνα) Ερμής Δράμας

2009: (Κηφισιά/Αθήνα) Αίας Ευόσμου

2010: (Λάρισα) Αίας Ευόσμου

2018: (Λάρισα): Άρης


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ