Facebook Pixel Sportdog.gr | Καλή παρουσία από τον Φιλιππίδη στην Γερμανία
| 2018-07-09 19:48:00

Καλή παρουσία από τον Φιλιππίδη στην Γερμανία

Σε μία από τις ομορφότερες και πιο ιδιαίτερες εκτός σταδίου διοργανώσεις συμμετείχε σήμερα ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο πρωταθλητής μας πήρε μέρος στο μίτινγκ που γίνεται κάθε χρόνο σε λίμνη στο Ρόταχ Έγκερ της Γερμανίας και έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις. Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα, λίγες ημέρες από το 5,71 μ. στο Λαντάου ξεπέρασε τα 5,60 μ. σε έναν αγώνα, όμως, όπου επέλεξε να αφήσει τα 5,66 μ. και να συνεχίσει στα 5,72 μ., προκειμένου να πετύχει φετινό ρεκόρ.

Ο Φιλιππίδης πέρασε με την πρώτη τα 5,30 μ., 5,50 μ. και 5,60 μ. και κατέλαβε την τέταρτη θέση. Νικητής στο σημερινό αγώνα ήταν ο Άντριου Ιρβιν με 5,72 μ. και ακολούθησαν με 5,66 μ. οι Μάρσαλ και Χιούστον. Ο Φιλιππίδης θα επιστρέψει στην Ελλάδα κι έπειτα θα ταξιδέψει για το Ραμπάτ, προκειμένου να αγωνιστεί στο Diamond League, που θα φιλοξενηθεί εκεί στις 13 του μηνός, ενώ στις 15/7 θα είναι στην Πάτρα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.