Facebook Pixel Sportdog.gr | Φανταστική Παπαχρήστου - Aνέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης
| 2018-07-20 20:25:00

Φανταστική Παπαχρήστου - Aνέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης

Στην καλύτερη κατάσταση της ζωής της έδειξε πως είναι η Βούλα Παπαχρήστου λίγες μόλις εβδομάδες πριν από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Η πρωταθλήτρια μας αγωνίστηκε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στη Στάρα Ζαγόρα, όπου "προσγειώθηκε¨ στα 14,74 μ. στο τριπλούν κατέλαβε την πρώτη θέση και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 14,73 μ. από το 2016. Η Παπαχρήστου έκανε ένα ακόμη άλμα, το οποίο μετρήθηκε στα 14,60 μ., που είναι το τέταρτο καλύτερο άλμα της καριέρας της και στη συνέχεια επέλεξε να σταματήσει τον αγώνα της.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης και έδειξε πως στο Βερολίνο, όχι μόνο θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το μετάλλιο που κατέκτησε στο Άμστερνταμ, αλλά να διεκδικήσει να βρεθεί ακόμη υψηλότερα στο βάθρο. Το 14,74 μ. είναι και η τρίτη επίδοση στον κόσμο πίσω από το 14,96 μ. της Ιμπαργκουέν και το 14,84 μ. της Τόρι Φράκλιν.