Facebook Pixel Sportdog.gr | Αγκαλιά με την πρόκριση η Εθνική παρά την ήττα
| 2018-07-26 23:27:00

Αγκαλιά με την πρόκριση η Εθνική παρά την ήττα

Κόντρα στην Πολωνία η Εθνική ομάδα είχε ένα πολύ καλό πρώτο σετ, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες.

Αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά η Εθνική Γυναικών παρά την ήττα

Ολοκληρώθηκε για την Ελλάδα και η τρίτη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Beach Handball που διεξάγεται στο Καζάν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δεύτερο παιχνίδι του έχασε 2-0 (20-18, 16-10) από την Πολωνία και έτσι θα διεκδικήσει την 3η θέση του 1ου γκρουπ της Β’ φάσης στο αυριανό (15:00) ματς με την Ουρουγουάη, το οποίο θα διεξαχθεί στο γήπεδο -2- (https://handballrussia2018.com/live/).

Κόντρα στην Πολωνία η Εθνική ομάδα είχε ένα πολύ καλό πρώτο σετ, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες, έπειτα από ένα σοβαρό διαιτητικό λάθος στην ισοφάριση των αντιπάλων, αλλά και κακής συγκέντρωσης στα τελευταία δευτερόλεπτα που δεν της έδωσαν το δικαίωμα να σκοράρει και έτσι έχασε το σετ στην διαδικασία του «χρυσού γκολ».

Το δεύτερο σετ για την Ελλάδα δεν κύλησε καθόλου καλά, αφού βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ, ενώ δέχθηκε –όπως και στο πρώτο σετ- πολλά γκολ από την specialist της Πολωνίας, η οποία τελείωσε το ματς με 18 γκολ.

Παρά την ήττα η Εθνική κρατάει την πρόκριση στα προημιτελικά στα χέρια της και για να την χάσει θα πρέπει να γίνουν πράγματα και θαύματα. Αν επικρατήσει της Ουρουγουάης, τότε θα καταλάβει την 3η θέση και θα παίξει στους «8» κόντρα στον 2ο του 2ου γκρουπ, που πιθανότατα θα είναι η Νορβηγία.

Η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Καραντώνη επεσήμανε: «Έχουμε πετύχει έναν πολύ υψηλό στόχο μέχρι τώρα. Κόντρα στην Πολωνία μπήκαμε καλά ειδικότερα στο πρώτο σετ, δεν έχουμε μάθει ακόμα να διαχειριζόμαστε τις πολύ κρίσιμες καταστάσεις. Μας λείπουν τα παιχνίδια σε σχέση με τους αντιπάλους μας. Ξέρουμε ότι η Πολωνία έχει ξεκινήσει από τον Μάρτιο προετοιμασία και έχει παίξει σε πολλά τουρνουά. Όλα αυτά για εμάς είναι μαθήματα».

ΕΛΛΑΔΑ- ΠΟΛΩΝΙΑ 0-2 (18-20, 10-16)

ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη/Δημητρίου): Σαμολαδά 2, Ποιμενίδου 2, Καλοϊδη 2, Κερλίδη 1, Σκάρα 4, Μούρνου 9, Μ. Κεπεσίδου, Α. Δημητρίου 6, Μάστακα, Ν. Κεπεσίδου 2.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάρεκ Καπρίνσκι): Μπλάζικ, Γιακούμποφσκα 11, Σόβα 4, Νιέντβιεζ 18, Λέζακ 3, Σλότα, Λακόμι, Μασλόφσκα, Ματίγια, Κρούπα.

Διαιτητές: Καμέλ- Αυμέν (Τυνησία), Αποβολές: 0-1.