31/07/18 - 22:15

Το πρόγραμμα και οι ελληνικές συμμετοχές στο Βερολίνο

Το 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών ξεκινάει την Δευτέρα (6/8) στο Βερολίνο με δυνατή ελληνική παρουσία.

Sportdog Team
Το πρόγραμμα και οι ελληνικές συμμετοχές στο Βερολίνο
131views 0shares
Το νέο Pamestoixima.gr παίζει με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις στο Γερμανία – Ολλανδία!

Η διοργάνωση τυπικά ξεκινάει την Τρίτη (7/8), ωστόσο ουσιαστικά το πρόγραμμα ανοίγει μία ημέρα νωρίτερα με προκριματικά σε ορισμένα αγωνίσματα.

Ένα από αυτά είναι και η σφαιροβολία των Ανδρών, η οποία θα γίνει έξω από το στάδιο και συγκεκριμένα στο κέντρο του Βερολίνου στην Breitscheidplatz, όπου θα φιλοξενηθούν και όλες οι εκτός Ολυμπιακού Σταδίου εκδηλώσεις. Ανάμεσα σε αυτές οι απονομές των νικητών, αλλά και η τελετή έναρξης των αγώνων, το απόγευμα της Δευτέρας.

Στόχος των Γερμανών είναι να μεταφέρουν τη γιορτή στους δρόμους της πόλης, κάτι που φαίνεται πως θα το πετύχουν, αφού ήδη έχουν προγραμματιστεί για εκεί πολλές παράλληλες πολιτιστικές εκδηλώσεις και φυσικά η εκκίνηση και ο τερματισμός του μαραθωνίου και του βάδην.

Δείτε παρακάτω το πρόγραμμα και τις ελληνικές συμμετοχές, το οποίο ενδέχεται να έχει μικρές αλλαγές λίγο πριν την έναρξη των αγώνων.

Δευτέρα 6/8

17.05 Σφυροβολία (Α) Α' γκρουπ Αναστασάκης

17.30 100 μ. (Α) προκρ. Νυφαντόπουλος

17.35 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου

18.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.

18.30 Σφυροβολία (Α) Β' γκρουπ Αναστασάκης

18.35 Σφαιροβολία (Α) πρ. α΄γκρουπ Εκτός σταδίου Σκαρβέλης

18.45 100 μ. (Γ) πρ. Σπανουδάκη

19.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. β΄γκρουπ Εκτός σταδίου Σκαρβέλης

1η ημέρα/Τρίτη 7/8

Πρωί

09.35 50 χλμ. βάδην (Α-Γ) Τελικός

10.30 100 μ. 10άθλου

10.40 Δισκοβολίας (Α) προκ.

11.00 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.

11.10 Σφαιροβολία (Γ) πρ.

11.30 Μήκος 10άθλου

11.35 400 μ. (Α) πρ.

12.05 800 μ. (Γ) πρ.

12.10 Δισκοβολία (Α) πρ. Β΄γκρουπ

12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.

12.50 Σφαιροβολία 10αθλου

Απόγευμα

19.30 Ύψος 10αθλου

19.45 Σφυροβολία (Α) τελικός

20.05 100 μ. (Γ) ημιτ.

20.05 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, Πόλακ

20.25 100 μ. (Α) ημιτ.

20.45 400 μ. εμπ. (Α) ημιτ.

21.20 10.000 μ. (Α) τελικός

21.33 Σφαιροβολία (Α) τελικός

22.00 400 μ. 10αθλου

22.30 100 μ. (Γ) τελικός

22.50 100 μ. (Α) τελικός

2η ημέρα/Τετάρτη 8/8

Πρωί

10.35 110 μ. 10αθλου

11.10 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Πεσιρίδου

11.20 Δισκοβολία 10αθλου

11.50 200 μ. (Α) πρ. Τσάκωνας, Τριβυζάς

12.05 Τριπλούν (Γ) πρ. Παπαχρήστου

12.30 400 μ. (Γ) πρ. Μπελιμπασάκη, Βασιλείου, Μουρτά

12.40 Δισκοβολία 10αθλου Β΄γκρουπ

13.00 Επί κοντώ 10αθλου Α΄ γκρουπ

13.05 1.500 μ. (Α) πρ.

14.00 Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄γκρουπ

14.15 Επί κοντω 10αθλου Β΄ γκρουπ

15.25 Ακοντισμός (Α) πρ. Β΄γκρουπ

Απόγευμα

18.50 Ακοντισμός 10αθλου Α΄ γκρουπ

19.25 Ύψος (Γ) πρ.

20.00 Ακοντισμός 10αθλου Β΄γκρουπ

20.05 400 μ. εμπ. (Γ) ημ.

20.30 400 μ. (Α) ημ.

20.40 Μήκος (Α) Τελικός

20.55 800 μ. (Γ) ημ.

21.09 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός

21.15 200 μ. (Α) ημ.

21.20 Δισκοβολία (Α) Τελικός

21.40 10.000 μ. (Γ) Τελικός

22.35 1.500 μ. 10αθλου

4η ημέρα/Πέμπτη 9/8

Πρωί

10.30 Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου

11.00 100 μ. εμπ. 7αθλου

11.30 Μήκος (Γ) πρ. Αλεξούλη

11.50 Υψος 7αθλου

11.55 110 εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης

12.00 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β ΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου

12.30 800 μ. (Α) πρ.

13.30 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Υφαντίδου

15.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Υφαντίδου

Απόγευμα

20.15 Σφαιροβολία 7αθλου

20.20 Επί κοντώ (Γ) Τελικός

20.25 100 μ. εμπ. (Γ) ημ.

20.45 Υψος (Α) πρ. Μπανιώτης

20.50 400 μ. (Γ) ημ.

21.15 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

21.22 Ακοντισμός (Α) Τελικός

21.30 200 μ. 7αθλου

22.05 200 μ. (Α) Τελικός

22.20 3.000 μ. στιπλ Τελικός

22.50 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

4η ημέρα/Παρασκευή 10/8

Πρωί

11.00 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Σκαρβέλη

11.50 Μήκος 7αθλου

12.15 Επί κοντώ (Α) πρ. Φιλιππίδης

12.25 200 μ. (Γ) πρ.

12.30 Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ

13.00 1.500 μ. (Γ) πρ.

13.25 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.

13.40 Τριπλούν (Α) πρ. Τσιάμης

13.50 Ακοντισμός 7αθλου Α' γκρουπ

14.05 4Χ400 μ. (Α) πρ.

14.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα

15.05 Ακοντισμός 7αθλου Β' γκρουπ

Απόγευμα

20.10 110 μ. εμπ. (Α) ημ.

20.22 Ύψος (Γ) Τελικός

20.32 800 μ. (Γ) ημ.

20.48 200 μ. (Γ) ημ.

21.07 Τριπλούν (Γ) Τελικός

21.20 800 μ. 7αθλου

21.25 Ακοντισμός (Γ) Τελικός

21.50 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

22.05 400 μ. (Α) Τελικός

22.20 800 μ. (Γ) Τελικός

22.35 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός

22.50 1.500 μ. (Α) Τελικός

5η ημέρα/Σάββατο 11/8

Πρωί

10.05 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη

11.55 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

Απόγευμα

21.00 Υψος (Α) Τελικός

21.05 Μήκος (Γ) Τελικός

21.12 400 μ. (Γ) Τελικός

21.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός

21.30 800 μ. (Α) Τελικός

21.45 200 μ. (Γ) Τελικός

21.55 5.000 μ. (Α) Τελικός

22.30 4Χ400 μ. (Α) Τελικός

22.50 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα/Σάββατο 12/8

09.05 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Πριβιλέτζιο, Ρεμπούλη, Τσεκίνη

11.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός Μαγγίνας, Καραίσκος, Γκελαούζος

Απόγευμα

20.10 Επί κοντώ (Α) Τελικός

20.20 4Χ100 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα

20.30 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

20.40 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα

20.55 Τριπλούν (Α) Τελικός

21.00 1.500 μ. (Γ) Τελικός

21.15 5.000 μ. (Γ) Τελικός

21.55 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

22.20 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

22.35 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

* Στους δρόμους ταχύτητας οι 12 καλύτεροι/ρες θα τρέξουν απευθείας στον ημιτελικό, κάτι που θα ανακοινωθεί μετά την τεχνική σύσκεψη των αγώνων


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ