Facebook Pixel Sportdog.gr | Ρεκόρ και 5η θέση για Ντουντουνάκη στο Ευρωπαϊκό
| 2018-08-04 21:27:00

Ρεκόρ και 5η θέση για Ντουντουνάκη στο Ευρωπαϊκό

Με μία εκπληκτική εμφάνιση και ένα μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ, ολοκλήρωσε η Άννα Ντουντουνάκη την παρουσία της στα 100μ. πεταλούδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης της Γλασκόβης.

Η αθλήτρια του ΠΑΟΚ τερμάτισε πέμπτη, ανεβαίνοντας μία θέση σε σχέση με την προ διετίας διοργάνωση στο Λονδίνο, το κυριότερο όμως είναι ότι «κατέβασε» πάνω από μισό δευτερόλεπτο το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, τερματίζοντας σε 57.67 (είχε 58.25 από την 1η Ιουλίου και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στον Αλιμο). Με την επίδοση αυτή η 23χρονη Χανιώτισσα μπορεί πλέον να λογίζεται ως μέρος της ελίτ του αγωνίσματος και να βάλει... πλώρη για ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες.

Η Σάρα Σιέστρεμ δεν είχε αντίπαλο, όπως αναμενόταν άλλωστε, και αναδείχθηκε για τέταρτη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης στο αγώνισμα. Η 25χρονη Σουηδή τερμάτισε σε 56.13, περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο μακριά από τη δεύτερη, τη Ρωσίδα Σβετλάνα Τσίμροβα (57.30). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Ιταλίδα Ελενα Ντι Λίντο με 57.58.

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Πίτι στα 100μ. πρόσθιο

Ακόμη ένα τρομερό παγκόσμιο ρεκόρ πέτυχε ο Άνταμ Πίτι στα 100μ. πρόσθιο. Ο Βρετανός Ολυμπιονίκης και πρωταθλητής κόσμου διατήρησε για τρίτη σερί διοργάνωση τον τίτλο του και με χρόνο 57.00 κατέρριψε το 57.13 που είχε σημειώσει στις 7 Αυγούστου 2016, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Οι Βρετανοί πέτυχαν το «1-2», αφού ο Τζέιμς Γουίλμπι πήρε τη δεύτερη θέση με 58.54, ενώ ο Ρώσος Αντον Τσούπκοφ ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με 58.96.

Νωρίτερα σήμερα, η Δράκου προκρίθηκε από το... παράθυρο στα ημιτελκά των 50μ. ύπτιο.