Facebook Pixel Sportdog.gr | Ποδαρικό με νίκη, 3-0 το Λουξεμβούργο
| 2018-08-16 08:39:00

Ποδαρικό με νίκη, 3-0 το Λουξεμβούργο

Ιδανικό ποδαρικό στον Γ΄ όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πραγματοποίησε στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης η Εθνική ομάδα των ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 3-0 σετ (25-17, 25-21, 25-20) του Λουξεμβούργου παρουσία 500 φίλων του αθλήματος. Η «γαλανόλευκη» είχε υψηλά ποσοστά στην επίθεση (64%-54%) με τους περιφερειακούς να κάνουνε …πάρτι. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Ζουπάνι (16π., 64% επ.) και τον ακολούθησαν Πρωτοψάλτης (11π., 65% επ.) και Φράγκος (10π., 73% επ.).

Η Εθνική πάτησε …γκάζι στο πρώτο σετ στο 5-5. Ο Ζουπάνι …ζεστάθηκε και η Εθνική με σερί 5-0 ξέφυγε με 10-5. Η Εθνική με καλή ανάπτυξη κράτησε και αύξησε την διαφορά για να πάρει με σχετική άνεση το πρώτο σετ με 25-17. Το σετ που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης στην «γαλανόλευκη» ήταν όμως το δεύτερο. Το Λουξεμβούργο πίεσε την Εθνική η οποία μέχρι το 15-10 κυνηγούσε διαρκώς στο σκορ χωρίς να μπορεί να πιέσει στο σερβίς αλλά και να πιάσει στο μπλοκ τους αντιπάλους της. Το σκηνικό άλλαξε άρδην όμως. Κάτι τα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων (13-15) και κάτι η είσοδος του Κοκκινάκη αντί του Φράγκου άλλαξαν την μορφή του αγώνα. Με άσσο του Κοκκινάκη η ομάδα του Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 17-17 και με επίθεση του Πρωτοψάλτη ύστερα από άμυνα του Κοκκινάκη προηγήθηκε με 20-19. Το κοντέρ για την γηπεδούχο ομάδα έγραψε σερί 5-2 με τον άσσο του Τακουρίδη να κλείνει με 25-21 το δεύτερο σετ για το 2-0 της Εθνικής.

Απελευθερωμένη στο τρίτο σετ η Εθνική προηγήθηκε 21-17. Το Λουξεμβούργο μείωσε στους 2 πόντους (21-19) αλλά ο αποτελεσματικός Ζούπανι με επίθεση έδωσε τη λύση για το 23-19. Το σετ έκλεισε 25-20 για την ομάδα του Ανδρεόπουλου που αποθεώθηκε από τους φίλους του βόλεϊ.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος) Ζουπάνι 16 (14/22 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ.-38% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (11/17 επ., 77% υπ.-69% άριστες) / Ζήσης (λ, 72% υπ.-44% άριστες), Δαρίδης (λ), Τζιουμάκας, Κοκκινάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-00% άριστες), Τακουρίδης 2 (2 άσσοι),

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (Σχολ): Γκάγιν 13 (12/15 επ., 1 άσσος), Μπράας 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ριχίλσκι 14 (13/24 επ., 1 άσσος, 82% υπ.-65% άριστες), Λαεβάερτ 3 (3/8 επ., 57% υπ.-21% άριστες), Έρπελντινγ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Ζούιντμπεργκ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ) / Ντε Κάστρο (λ, 69% υπ.-50% άριστες), Γκλέσενερ (λ), Βαν Λάνγκεντεμ, Λουξ 1 (1 μπλοκ), Βέμπερ, Φουνκ 1 (1 άσσος).